TVN24 | Polska

Czego dotyczą pytania prejudycjalne do TSUE zadane w związku ze sprawą sędziego Tulei? Sąd ujawnia ich treść

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Sędzia Gąciarek skierował pytania prejudycjalne do TSUE
Sędzia Gąciarek skierował pytania prejudycjalne do TSUETVN24
wideo 2/9
TVN24Sędzia Gąciarek skierował pytania prejudycjalne do TSUE

Na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie zamieszczono pytania skierowane w zeszłym tygodniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej po uchyleniu immunitetu i zawieszeniu sędziego tego sądu Igora Tulei. Pytania dotyczą między innymi tego, czy prezes sądu może - samodzielnie i bez kontroli sądowej - podjąć decyzję o zmianie składu sądu i czy uchylenie immunitetu ma moc wiążącą w związku z tym, że postanowiła tak nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna. Zadał je sędzia Piotr Gąciarek, który przejął jedną ze spraw sędziego Tulei.

"W związku z zainteresowaniem mediów na temat zadanych pytań prejudycjalnych do TSUE przez Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie sędziego Piotra Gąciarka przedstawiamy zanonimizowane postanowienie z 9 grudnia 2020 r." - napisał SO w Warszawie w komunikacie dołączonym do opublikowanego postanowienia.

O skierowaniu takich pytań w zeszłym tygodniu informowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Jak pisano na stronie stowarzyszenia, cztery pytania prejudycjalne do TSUE w sprawie zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tulei zadano w powiązaniu ze sprawą dotyczącą nałożenia przez prokuraturę zabezpieczenia na majątku podejrzanego. Sędzia Piotr Gąciarek nie rozpoznał na posiedzeniu skargi podejrzanego na działanie prokuratury, lecz zawiesił postępowanie i wystosował pytania.

Pytanie, czy prezes sądu może - samodzielnie i bez kontroli sądowej - podjąć decyzję o zmianie składu sądu

Sprawa, w której odbywało się posiedzenie, pierwotnie była prowadzona przez sędziego Tuleyę, ale nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna w połowie listopada uchyliła mu immunitet i zawiesiła w obowiązkach sędziego oraz obniżyła o 25 procent jego uposażenie. Sprawy sędziego Tulei przydzielono zaś nowym sędziom.

W pytaniach do TSUE zwrócono się między innymi o rozstrzygnięcie, czy "prezes sądu może – samodzielnie i bez kontroli sądowej - podjąć decyzję o zmianie składu sądu na skutek wydania przez organ, taki jak Izba Dyscyplinarna, zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego pierwotnie wyznaczonego składu sądu".

CZYTAJ WIĘCEJ: Sędziemu Tulei odebrano wszystkie sprawy >>>

Pytanie o wiążącą moc uchylenia immunitetu w związku z tym, że orzekła o tym Izba Dyscyplinarna

Zapytano też, czy możliwe jest przyznanie mocy wiążącej takiemu uchyleniu immunitetu także w zakresie zawieszenia sędziego w czynnościach służbowych "z uwagi na wydanie go przez organ, taki jak Izba Dyscyplinarna" i czy sąd, w składzie którego nie zasiada sędzia pierwotnie wyznaczony do rozpoznania danej sprawy, może rozstrzygać.

Tuleya walczy o praworządność
Tuleya walczy o praworządnośćTVN24

"Izba Dyscyplinarna i Trybunał Konstytucyjny nie gwarantują skutecznej ochrony sądowej"

"Czy znaczenie dla odpowiedzi na powyższe pytania ma fakt, że Izba Dyscyplinarna i Trybunał Konstytucyjny nie gwarantują skutecznej ochrony sądowej z uwagi na brak niezawisłości i stwierdzone naruszenia przepisów dotyczących powoływania ich członków?" - zapytano także w postanowieniu sądu okręgowego wydanym przez sędziego Gąciarka.

W postanowieniu zwrócono się także do TSUE o rozpatrzenie tych pytań w trybie przyspieszonym.

Sędzia Gąciarek skierował pytania prejudycjalne do TSUE
Sędzia Gąciarek skierował pytania prejudycjalne do TSUETVN24

Postępowanie w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej

Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Tulei było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg postępowania. Chodziło o postępowanie w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku, które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę.

W grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, pod przewodnictwem sędziego Tulei, uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Jak zapowiadała wcześniej Prokuratura Krajowa, po uchyleniu immunitetu śledczy zamierzają postawić sędziemu zarzuty między innymi przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania.

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości