Rządowy plan a zielona rewolucja. Czy Polska może zrezygnować z węgla?

TVN24

tvn24We wtorkowym "Czarno na białym" pytania o to, czy Polska może odejść od węgla

Wyjątkowe zdjęcia z jednej z zamykanych kopalni, a także pytania o to, czy Polska może zrezygnować z węgla, pojawią się we wtorkowym "Czarno na białym". Zdaniem ekologów przeprowadzenie zielonej rewolucji w Polsce jest możliwe, ale rządowy plan ograniczania zużycia węgla przewiduje coś innego. Reportaż "Czarno na białym" o godzinie 20.30 w TVN24.

Kilometr pod ziemią, w wygaszanej kopalni Jastrzębie reporter Piotr Czaban rozmawiał o przyszłości polskiego górnictwa z być może już ostatnim pokoleniem górników dołowych.

W programie pojawią się także pytania, czy Polska może zrezygnować z węgla i czy bez niego będziemy w stanie wytworzyć potrzebny nam prąd? Ekolodzy, którzy rozmawiali z Cyprianem Jopkiem, twierdzą, że zielona rewolucja w Polsce jest w krótkim czasie możliwa. Podają też przykłady innych krajów. Polski rząd uważa natomiast, że węgiel to nasze bezpieczeństwo. Patrząc na rządowy plan ograniczania zużycia węgla, można jednak dojść do wniosku, że Polska długo będzie czarnym punktem na energetycznej mapie Europy.

W ostatnim reportażu Piotr Świerczek pokaże, jak na Śląsku - powoli - zmienia się podejście do węgla. Przykładem może być Rybnik, gdzie mieszkańcy skarżą się na coraz większe szkody górnicze i uciążliwy smog, i gdzie wytoczono z tego powodu państwu pierwszy w Polsce proces.

"Czarno na białym" we wtorek o godzinie 20.30 w TVN24.

Autor: red. / Źródło: tvn24