Polska

Pułapka na posiadaczy podwójnego obywatelstwa

Polska

Pułapka dwóch paszportów
TVN 24Dwa paszporty mogą być problemem

Osoby posiadające obywatelstwo Polski i innego kraju, a co za tym idzie dwa paszporty, mogą przeżyć niemiłe zaskoczenie na granicy. Jeśli polski dokument jest z jakiegoś powodu nieważny, to najpewniej polskiej granicy nie przekroczymy. Nawet jeśli drugi paszport jest w całkowitym porządku i można by na jego podstawie wybrać się w podróż dookoła świata. Za wyjątkiem Polski. Materiał programu "Polska i Świat".

Przekonała się o tym Weronika Kucharska, która zamiast wyjazdu do Tajlandii odebrała lekcję z brzmienia artykułu 3 ustęp 1 i 2 ustawy o obywatelstwie polskim: "Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie".

Koniec podróży, zanim się zaczęła

- Celnik powiedział że nigdzie nie polecę. Byłam w szoku. Nie wiedziałam co to znaczy, nie wiedziałam dlaczego. Zadawałam dużo pytań, a dostawałam bardzo mało odpowiedzi - wspomina Weronika Kucharska, obywatelka Polski i Australii. Kobieta myślała, że pomimo tego, że jej polski paszport jest nieważny, to przy pomocy australijskiego spokojnie poleci na wakacje do Azji. Jak wyjaśnia Straż Graniczna, takie postępowanie jest konieczne z powodu takiego a nie innego brzmienia ustawy. Sytuacje podobne do tej, która przytrafiła się Kucharskiej, to nie nowość. Zdarzają się kilka razy w tygodniu. Pogranicznicy uprzedzają o ryzyku w mediach społecznościowych. - Nigdzie indziej takich informacji nie znalazłam, ani na stronie ambasady tajskiej jak i również gdy wyrabiałam paszport australijski - twierdzi kobieta. Prawnicy przyznają rację Straży Granicznej, że może postępować tak jak postępuje. Zaznaczają jednak, że tak nie musi. - Robi legalnie, bo takie są określone zapisy w regulacjach, ale czy słusznie? To jest inna sprawa. Mi się wydaje, że niesłusznie - mówi prof. Jacek Jagielski, prawnik, specjalista w dziedzinie prawa paszportowego. Sugeruje przy tym stworzenie formuły, która dałaby Straży Granicznej możliwość odstąpienia od zatrzymywania osoby takiej jak Kucharska.

Autor: mk//gak / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości