"Odkryłem niesamowitą akcję". Profesor Zimbardo wspiera Szlachetną Paczkę

[object Object]
"Odkryłem niesamowitą akcję". Profesor Philip Zimbardo o Szlachetnej PaczceSzlachetna Paczka
wideo 2/4

Światowej sławy psycholog profesor Philip Zimbardo zaangażował się w pomoc Szlachetnej Paczce. - Jest specjalna, ponieważ daje ludziom, czasem bardzo biednym, poczucie godności. Oni nie błagają "ja potrzebuję", ale dostają pomoc od ludzi, którzy czynią to z przyjemnością - podkreślał. W psychologii "kluczowe jest zrozumienie, że ludzie potrzebują poczucia przynależności, poczucia, że inni ich akceptują" - wyjaśniał profesor. A to jego zdaniem zapewnia najbardziej potrzebującym właśnie Szlachetna Paczka.

- Niedawno odkryłem niesamowitą akcję o nazwie Szlachetna Paczka, w której ludzie przekazują innym podarunki, rzeczy codziennego użytku - tym, którzy tych rzeczy potrzebują - wyjaśniał profesor Zimbardo na nagraniu upublicznionym przez Szlachetną Paczkę. - Ale pomiędzy darczyńcami i potrzebującymi są tysiące wolontariuszy, którzy biorą podarunek i przekazują go rodzinie - dodawał.

- Więc Szlachetna Paczka jest specjalna, ponieważ daje ludziom, czasem bardzo biednym, poczucie godności - tłumaczył profesor Zimbardo znaczenie akcji charytatywnej od strony psychologicznej.

"Potrzebują poczucia przynależności, poczucia, że inni ich akceptują"

- Oni nie błagają "ja potrzebuję", ale dostają pomoc od ludzi, którzy czynią to z przyjemnością. Dzięki temu czują się częścią społeczeństwa, a co jest kluczowe w psychologii, to zrozumienie, że ludzie potrzebują poczucia przynależności, poczucia, że inni ich akceptują, że są częścią społeczeństwa - wyjaśniał światowej sławy psycholog.

Jak poinformowała Szlachetna Paczka, profesor Zimbardo spotkał się z jej wolontariuszami. 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Zimbardo od 1968 roku pełnił funkcję profesora amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, a obecnie przebywa na emeryturze. Znany jej z wielu badań prowadzonych w dziedzinie psychologii społecznej, między innymi przeprowadzenia głośnego eksperymentu więziennego, polegającego na badaniu, jak wcielamy się w określone role społeczne - w tym przypadku w role więźniów i ich strażników.

Jest również założycielem Kliniki Nieśmiałości i autorem wielu książek, z których jedną z najbardziej znanych jest "Psychology and Life" ("Psychologia i życie").

Autor: akw / Źródło: Szlachetna Paczka

Źródło zdjęcia głównego: Szlachetna Paczka

Pozostałe wiadomości