Polska

PSL razem z PiS i SLD ws. odrzucenia weta. PO broni decyzji prezydenta

Polska

PSL zapowiada głosowanie za odrzuceniem weta prezydenta
PSL zapowiada głosowanie za odrzuceniem weta prezydenta tvn24
wideo 2/3

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Podobną decyzję zapowiada SLD. Krytycznie weto prezydenta ocenia też PiS. - Nie zgadzamy się na likwidację Polski powiatowej - uznał Mariusz Błaszczak. Decyzji Bronisława Komorowskiego broni minister sprawiedliwości Marek Biernacki. - To był projekt niewykonalny dla ministra sprawiedliwości - ocenił. Zadowolony jest jego poprzednik, Jarosław Gowin.

Bronisław Komorowski w środę ogłosił decyzję o zawetowaniu obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina.

Jak powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński, ludowcom trudno zrozumieć taką decyzję prezydenta, bo ok 170 tys. obywateli poparło obywatelską ustawę w sprawie przywrócenia stanu sprzed reformy Gowina.

- Ta decyzja oznacza odrzucenie woli obywateli, którzy podpisali się pod projektem i brak szacunku dla większości sejmowej. Jest nam bardzo przykro, nie rozumiemy argumentacji pana prezydenta - powiedział.

Krytycznie weto prezydenta ocenia też Mariusz Błaszczak z PiS. - Uważamy, że likwidacja Polski powiatowej jest wielkim błędem. Wetując tę ustawę, Komorowski podpisał się pod projektem likwidacji 79 sądów rejonowych - podkreślił. Według niego, w trakcie prac nad projektem, gdy można było zgłaszać poprawki i wnioski, prezydent milczał. - To jest polityka wizerunkowa. Chodzi o to, że Komorowski próbuje odkleić się od Donalda Tuska, który dołuje w sondażach - dodał.

Błaszczak krytycznie ocenia weto prezydenta
Błaszczak krytycznie ocenia weto prezydenta tvn24

SLD też za odrzuceniem weta

Także SLD zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta - zapowiedział przebywający w Szczecinie Leszek Miller. Według niego, prezydenckie weto ws. sądów rejonowych jest "niedobrą decyzją". Podkreślił, że był to obywatelski projekt, pod którym podpisały się tysiące obywateli. - Ta ustawa nie zasługuje na weto - podkreślił lider SLD. Szef SLD ocenił też, że prezydent, wetując ustawę, pokazał, że "reprezentuje interesy PO, a nie społeczeństwa". - Wydaje się być logicznym, że wszystkie partie, które głosowały wcześniej za poparciem ustawy ws. sądów, będą teraz głosowały za odrzuceniem weta"- dodał Miller.

Miller: SLD zagłosuje za odrzuceniem weta
Miller: SLD zagłosuje za odrzuceniem weta tvn24

"To źle przygotowany projekt"

Weta broni Marek Biernacki, obecny minister sprawiedliwości. - Projekt obywatelski, który przyjął Sejm, ogranicza kompetencje ministra sprawiedliwości do kształtowania polityki wymiaru sprawiedliwości - ocenił Marek Biernacki z PiS. - To źle przygotowany projekt, niewykonalny dla ministra sprawiedliwości - dodał.

Z decyzji prezydenta cieszy się również były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - To jest dowód na to, że w Polsce da się wprowadzać reformy służące obywatelom, a opór - czy to ze strony lokalnych elit, czy korporacji zawodowych - można przezwyciężyć, jeśli ma się wystarczająco dużo determinacji i odwagi - ocenił. Dodał, że z pokorą przyjmuje krytyczne słowa prezydenta dot. braku uzgodnień wewnątrzkoalicyjnych ws. zmian w ustroju sądów. - Rozmawiałem i z naszymi koalicjantami, i ze środowiskiem sędziowskim, ze środowiskiem samorządowym setki godzin. Gdybym dłużej kontynuował te konsultacje, ta reforma nie weszłaby w życie - powiedział.

Sejm odrzuci weto?

Obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych miał cofać reformę byłego ministra Jarosława Gowina, likwidującą 79 najmniejszych sądów rejonowych. Według obywatelskiego projektu, każda zmiana struktury musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł zmian dokonywać w drodze rozporządzenia. Ustawa została w maju uchwalona przez Sejm.

Weto prezydenta Sejm może odrzucić większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Autor: jk//tka/k / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości