Polska

Przymiarka do marszałkowskiego fotela

Polska

TVN24Zbigniew Romaszewski

Zbigniew Romaszewski potwierdził "Rzeczpospolitej", że szykuje się do objęcia funkcji marszałka Senatu. Zastrzega tylko, że najpierw trzeba zdobyć większość w Senacie.

Według rozmówcy "Rzeczpospolitej" utrzymywanie sytuacji, w której Senat jest tylko gorszym Sejmem, posiadającym mniejsze uprawnienia, nie jest normalne. Senat powinien się mocno odróżniać od Sejmu.

Romaszewski ma pewne marzenia, ale boi się, że politycznie nierealne. Otóż Sejm jest upartyjniony, bo musi zapewnić zaplecze rządowi. Tymczasem przydałaby się instytucja, która patrzy na legislację spoza partyjnego punktu widzenia. Taka refleksja nad tworzonym prawem jest istotą funkcjonowania Senatu. - Kiedyś udawało się nam to robić, ale teraz dyskusja jest mniej interesująca, bo decydują kluby - mówi kandydat na marszałka izby.

Jego zdaniem w Senacie trzeba zrezygnować z klubów. Mogą powstawać grupy senatorów, ale merytoryczne. Senat nie powinien bowiem stwarzać możliwości do rozgrywek politycznych.

Romaszewski za swój główny cel przyjmuje doprowadzenia do zmiany Konstytucji. Będzie się starał zbudować konsensus, który pozwoli usunąć największe niedomagania obowiązującej konstytucji z 1997 r.

Weteran opozycji

Zbigniew Romaszewski jest doktorem fizyki, pracował w Polskiej Akademii Nauk. W 1976 roku - po protestach w Radomiu i Ursusie - był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników, przekształconego później w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Razem ze swą żoną Zofią Romaszewską prowadzili Biuro Interwencji, zajmujące się rejestracją przypadków łamania praw człowieka i udzielające pomocy - prawnej i materialnej - osobom represjonowanym.

Po powstaniu NSZZ Solidarność kierował Komisją Interwencji i Praworządności związku, był też członkiem jego Komisji Krajowej.

W stanie wojennym ukrywał się przed SB, jednocześnie z powodzeniem organizując podziemne Radio Solidarność. Aresztowany, na dwa lata trafił do więzienia. Po zwolnieniu kierował podziemną Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ Solidarność.

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24