"Przychodzenie do ZAiKS-u to jest taka tajemnicza przygoda"

Aktualizacja:
"Przychodzenie do ZAiKS-u to jest trochę taka tajemnicza historia"
"Przychodzenie do ZAiKS-u to jest trochę taka tajemnicza historia"
TVN24
"Przychodzenie do ZAiKS-u to jest trochę taka tajemnicza historia"TVN24

Płacimy ZAiKS-owi kiedy kupujemy płyty, a stacje radiowe za to, że mogą grać muzykę wykonawców w nim zrzeszonych. Ten pieniądze dzieli i wykonawcom wypłaca. Na jakich zasadach i według jakiego wzoru? Bardzo skomplikowanego - jedynie tyle dowiedzieliśmy się pytając o szczegóły. Jednak ZAiKS to tylko jeden ze strażników praw autorskich. Każdy, kto otworzył salon fryzjerski, sklep, hotel czy restaurację musi przygotować się na współpracę także ze STOARTEM, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, czy Związkiem Producentów Audio-Video. Lista instytucji, którym trzeba płacić za umilanie klientom czasu muzyką jest długa.

Aby twórców nie zabrakło, za to co robią - dostają tantiemy. Nie tylko z koncertów i ze sprzedaży płyt, ale także wszędzie tam, gdzie grają ich utwory - w telewizjach, radiach, klubach czy pubach. W jedności siła - i dlatego artyści mają swoje stowarzyszenia, które o ich prawa autorskie dbają.

- Ja jestem ZAiKS-owi bardzo wdzięczny, bo gdyby nie ta organizacja, to ja w ogóle nie mógłbym powiedzieć, że jakiekolwiek mam zyski z grania - mówi Michał "Afro" Hoffmann, wokalista Afro Kolektyw.

Ja jestem ZAiKS-owi bardzo wdzięczny, bo gdyby nie ta organizacja, to ja w ogóle nie mógłbym powiedzieć, że jakiekolwiek mam zyski z grania. Michał "Afro" Hoffmann, wokalista Afro Kolektyw

Jednak twórcy są ZAiKS-owi z jednej strony wdzięczni, z drugiej - żądają więcej finansowej przejrzystości - bo w końcu to chodzi o ich pieniądze.

- Przychodzenie do ZAiKS-u to jest trochę taka tajemnicza przygoda - mówi Hoffmann. Niektórzy porównują to miejsce do scen z "Procesu" Kafki - długie korytarze i ludzie, którzy niewiele mówią.

300 milionów złotych

Każdego roku sam ZAiKS zbiera około 300 milionów złotych z tytułu tantiem. ZAiKS-owi płaci każdy z nas. Na przykład kupując płytę, która w sklepie kosztuje 40 złotych - ZAIKS z tytułu praw autorskich pobiera z tej kwoty 4 złote i 40 grosze.

Do artysty trafi 3 złote i 65 grosze. Pozostała część to inkaso, czyli koszt pozyskania tantiem, przeznaczane na działalność stowarzyszenia.

Jeszcze niedawno to właśnie tantiemy od liczby sprzedanych płyt były głównym dochodem artysty. Ale spadająca od lat sprzedaż sprawia, że największym źródłem dochodów muzyków są pieniądze z biletów na koncerty i tantiemy od emisji w radiu, telewizji a teraz i w internecie

Przychodzenie do ZAiKS-u to jest trochę taka tajemnicza przygoda. Michał "Afro" Hoffmann, wokalista Afro Kolektyw

- Tantiemy za odtwarzanie w mediach publicznych albo prywatnych może wielokrotnie przebijać to, co ma się ze sprzedaży płyt - mówi Wojciech Jagielski, dziennikarz i perkusista zespołu Poparzeni Kawą Trzy.

Grupa Underground gra już 15 lat. A od lat 9 dostają pieniądze z tytułu tantiem. Problem w tym, że nie wiedzą za co i czy przypadkiem nie powinni dostać więcej.

- Fajnie by było gdyby ZAiKS był w stanie - tak jak w banku - wykazać artystom, którzy dostali pieniądze za co, za jakie emisje, w jakich mediach czy za jakie koncerty były te pieniądze przelane - marzy Aleksander Biela, gitarzysta Underground.

Paweł Wąsaty, dyrektor finansowy ZAiKSu problemu nie widzi. A muzyków uspokaja i prosi o zaufanie.

Mogę powiedzieć, że jest to praca obliczeniowa, którą na szczęście wykonują komputery i mogę dodać, że zużywają przy tym dużo energii. Paweł Wąsaty, dyrektor finansowy ZAiKS

- Chciałbym uspokoić wszystkich twórców i zapewnić, że każdy twórca ma dostęp do swojego konta autorskiego - mówi Wąsaty, pełniący funkcję dyrektora finansowego ZAiKS-u.

Dostęp do konta artyści mają - tyle, że jest na nim podana jedynie suma. Pytanie konkretne "za co" pozostaje bez odpowiedzi.

Dyskoteki

Najwięcej emocji wzbudza sposób w jaki ZAIKS dzieli tantiemy, które ryczałtowo zbiera od tych, którzy je odtwarzają - czyli np. dyskotek. Przy podziale tych tantiem - w zeszłym roku wartych 50 mln zł - ZAiKS stosuje tajemnicze algorytmy.

- Mogę powiedzieć, że jest to praca obliczeniowa, którą na szczęście wykonują komputery i mogę dodać, że zużywają przy tym dużo energii - mówi Wąsaty. Brzmi skomplikowanie. A powinno być wręcz odwrotnie

- Ten obszar powinien być przejrzysty. Wiązałoby się to oczywiście z koniecznością stworzenia przepisów, które dawałyby takie narzędzia klarowne dla chociażby ministra kultury, który mógłby w tym zakresie ingerować - sugeruje mec. Marek Bukowski, ekspert ds. prawa autorskiego.

"Czarno na białym" - komu i za to musimy płacić
"Czarno na białym" - komu i za to musimy płacićTVN24

Nie tylko ZAiKS

Pieniądze to nieodłączna część show-biznesu. Bez nich nie powstałby teledysk, a przeważnie i tekst. Najczęściej grani dostają rocznie tylko od Stowarzyszenia Artystów-Wykonawców nawet sto tysięcy złotych. Ale cały rynek muzyczny w Polsce wart jest prawie pół miliarda złotych, a każdy utwór może przynosić zysk przez wiele lat.

I to nie tylko ze sprzedaży płyt w sklepie czy z koncertów ale też za każdym razem gdy jest publicznie odtwarzany. Gra się toczy o duże pieniądze - i dlatego wszędzie gdzie słychać muzykę pojawiają się inspektorzy.

"Zmotywowały nas do tego częste kontrole"

Płacimy za wykorzystywanie muzyki i myślę, że powinniśmy za nią płacić bo ona powoduje, że klient lubi do nas przychodzić. Julita Famulska menadżer salonu fryzjerskiego

- Płacimy za wykorzystywanie muzyki i myślę, że powinniśmy za nią płacić, bo ona powoduje, że klient lubi do nas przychodzić - mówi Julita Famulska menadżer salonu fryzjerskiego "You&You - Maciej Wróblewski".

- Zmotywowały nas do tego częste kontrole, które są i by nie płacić kar, po prostu płacimy odpowiednią opłatę firmie, która nam sprzedaje muzykę - twierdzi Krzysztof Kołodko, właściciel restauracji "Kresowiak".

Ale właściciele klubów czy restauracji nie mają łatwo. Okazuje się, że jedna czy dwie wykupione licencje to może być za mało.

- Umowy jak najbardziej z ZAiKSem, STOARTEM, Związkiem, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i oczywiście Związkiem Producentów Audio-Video. Bo utwór, który słyszymy jest dziełem trzech podmiotów, to znaczy autorów, wykonawców i producentów - wymienia Ewa Staniuk, inspektor Związku Producentów Audio-Wideo (ZPAV).

Autorzy, producenci, wykonawcy - każda z tych grup ma swoją organizację, która ma być strażnikiem ich twórczości. Bo muzyka puszczana w restauracjach czy u fryzjera przyciąga klienta i przyczynia się do powstania zysku. Można powiedzieć, że organizacje zbiorowego zarządzania zbierają podatek od tego zysku. Pieniądze, które później rozdzielają wśród swoich członków.

Standardem jest to i myślę, że w Polsce też do tego dojdzie, że pobierają te wynagrodzenia dwie instytucje: jedna z tytułu praw autorskich, druga z tytułu praw pokrewnych. Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV

Długa lista

Lista organizacji, które mogą upominać się o pieniądze za korzystanie z praw autorskich jest długa. Tylko trzy z nich, które reprezentują największe grupy twórców za granie w klubach, pubach czy choćby u fryzjera zebrały tylko w zeszłym roku ponad 107 milionów złotych.

Dyrektor Związku Producentów Audio-Video przyznaje, że w Polsce system pobierania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki jest bardzo skomplikowany. - Standardem jest to i myślę, że w Polsce też do tego dojdzie, że pobierają te wynagrodzenia dwie instytucje: jedna z tytułu praw autorskich, druga z tytułu praw pokrewnych - mówi Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV.

Czy do tego dojdzie? Ministerstwo kultury jeszcze w zeszłej kadencji powołało specjalną komisję, która miała pomóc w wypracowaniu kompromisu pomiędzy tymi, którzy za prawa autorskie każą sobie płacić a tymi, którzy za nie płacą.

Tyle, że na razie negocjacje utknęły w martwym punkcie. Obie strony zgadzają się jedynie, że system ma być prostszy i bardziej przejrzysty, ale trudniej rozmawia się już o konkretach - czyli komu i ile płacić.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Policja pod nadzorem prokuratury ustala tożsamość oraz przyczyny śmierci osoby, której szczątki zostały znalezione w podmokłym, trudno dostępnym terenie przy ulicy Janowskiej w Lublinie.

W zaroślach znaleźli ludzkie szczątki. Nie wiedzą, kto to

W zaroślach znaleźli ludzkie szczątki. Nie wiedzą, kto to

Źródło:
tvn24.pl

Naszym zadaniem jest wykorzystanie każdej instalacji na rzecz uzbrojenia polskiego nieba w taki sposób, aby Polska była bezpieczna - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w tak zwanej "żelaznej kopule" to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. - Nikt nie mówi o rezygnacji z tego, co robimy w tej chwili - dodał, pytany o wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

Tusk pytany o słowa Dudy w sprawie "żelaznej kopuły": dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes

Tusk pytany o słowa Dudy w sprawie "żelaznej kopuły": dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes

Źródło:
TVN24, PAP

Aby nikt nigdy więcej nie używał Pegasusa przeciwko tym, którzy patrzą władzy na ręce, trzeba rozliczyć tych, którzy użyli tego systemu - podkreślił Dariusz Joński z KO, odnosząc się do nowych informacji o inwigilacji Pegasusem. - Będą upublicznione dowody, będę wtedy to komentował - stwierdził z kolei prezydent Andrzej Duda.

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. Prezydent "podchodzi do tego bardzo spokojnie"

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. Prezydent "podchodzi do tego bardzo spokojnie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Zostaliśmy wezwani z ministrem Maciejem Wąsikiem na najbliższy czwartek do prokuratury w celu ogłoszenia nam zarzutów jakoby nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Mariusz Kamiński. - Traktujemy to wezwanie do prokuratury jako zemstę polityczną Donalda Tuska - oświadczył Maciej Wąsik. Kamiński stwierdził też, że wezwanie koliduje z terminem jego przesłuchania przed komisją do spraw afery wizowej. - Niestety nie mam daru przebywania w dwóch miejscach - dodał.

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Źródło:
TVN24

Izrael zapowiedział, że dokona odwetu za irański ostrzał swojego terytorium. O tym, kiedy i jakiego odwetu można się spodziewać, na antenie TVN24 mówiła dr hab. Joanna Dyduch, politolożka z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. - Izrael będzie starał się unikać takiego odwetu, który by powodował ofiary śmiertelne - przewidywała we "Wstajesz i wiesz".

Jak Izrael odpowie na atak? Ekspertka: nie będzie atakował terytorium Iranu

Jak Izrael odpowie na atak? Ekspertka: nie będzie atakował terytorium Iranu

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa trafił raport podsumowujący sytuację w dwóch stadninach: w Michałowie (woj. świętokrzyskie) oraz w Janowie Podlaskim (woj. lubelskie). Obie przez lata cieszyły się międzynarodowym uznaniem, które podupadło po tym, jak władzę w 2015 roku przejęło Prawo i Sprawiedliwość. - Z audytu wynika to, co obserwowaliśmy przez ostatnie lata: chaos, niekonsekwencja i niekoniecznie dobre decyzje. Odbudowa pozycji stadnin zajmie lata - mówi przed kamerą TVN24 Henryk Smolarz, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak zniszczono prestiż stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie? Są wyniki audytu

Jak zniszczono prestiż stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie? Są wyniki audytu

Źródło:
TVN24

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Hannah Waddingham została zaczepiona przez jednego z fotografów podczas niedzielnego rozdania Olivier Awards. Riposta brytyjskiej aktorki była błyskawiczna i momentalnie zyskała popularność w mediach społecznościowych. Przedstawiające ją nagranie, tylko na X, zostało już odtworzone ponad 2 miliony razy.  

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

Źródło:
BBC, People

Wtorek to trzeci dzień poszukiwań Rafała Zyski, podejrzanego o zabójstwo żony. Zwłoki 40-letniej kobiety znaleziono w niedzielę w Jagatowie (woj. pomorskie). Prokuratura ma już wstępne wyniki sekcji zwłok. Biegły stwierdził liczne rany kłute w odrębnie głowy, szyi, klatki piersiowej i górnych kończyn. Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był krwotok zewnętrzny.

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Są wyniki sekcji zwłok

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Są wyniki sekcji zwłok

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Zmarł Tomasz Świderek, dziennikarz współpracujący między innymi z "Gazetą Wyborczą", "Rzeczpospolitą" i "Dziennikiem Gazetą Prawną" - poinformowała firma Telko.in, z którą związany był dziennikarz.

Dziennikarz Tomasz Świderek nie żyje

Dziennikarz Tomasz Świderek nie żyje

Źródło:
wirtualnemedia.pl, tvn24.pl

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Okna zabite deskami, niszczejące mury i wszechobecne graffiti. Jeden z pustych budynków stoi zaledwie 100 metrów od stacji metra Centrum w Warszawie. W innym, w dosyć prestiżowej lokalizacji, na Woli, mieszkają bezdomni. W stolicy, gdzie ceny mieszkań przekraczają 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w 2023 było ponad 2700 pustostanów. Miasto przyznaje: ta liczba nie maleje. Pomóc ma między innymi projekt "lokal za remont", z którego mogą korzystać osoby oczekujące w kolejce na mieszkanie z gminnego zasobu.

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i burzami, podczas których może pojawić się grad. Obowiązują też alerty przed przymrozkami.

Alerty IMGW w 10 województwach

Alerty IMGW w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? We wtorek 16.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Wyładowania w kolejnych miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób - wynika z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej do Sejmu i Senatu. Najwięcej osób było objętych taką kontrolą w 2021 roku - 162.

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Źródło:
PAP, TVN24

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorek w godzinach porannych zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła w płomieniach. - Dookoła widać jedynie czarny dym. To bardzo trudne patrzeć na płonącą bardzo ważną część historii Danii - relacjonowała pani Dominika. Nagrania z pożaru otrzymujemy na Kontakt 24.

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kandydaci walczący w drugiej turze wyborów o prezydenturę w największych polskich miastach mogą liczyć na wsparcie swoich kolegów i koleżanek z innych miast. Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poparła między innymi kandydata na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołka oraz kandydata na prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Podobnie zrobiła prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska. Z kolei kontrkandydat Fijołka, Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że rzeszowianie nie potrzebują polityków z Gdańska czy Warszawy. - Te wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził Szumny.

Kandydaci zabiegają o głosy przed drugą turą. Niektórzy mogą liczyć na silne wsparcie

Kandydaci zabiegają o głosy przed drugą turą. Niektórzy mogą liczyć na silne wsparcie

Źródło:
PAP, TVN24

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl