Polska

"Wasz naród jest wielki, bo wielki jest wasz duch"

Polska

Donald Trump wygłosił przemówienie na placu Krasińskich
Donald Trump wygłosił przemówienie na placu Krasińskich tvn24
wideo 2/13

- Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści. Natomiast jakkolwiek można było najechać i okupować Polskę, a jej granice wymazać z mapy, to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc. W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy - podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w przemówieniu skierowanym do tłumów na placu Krasińskich.

WIZYTA DONALDA TRUMPA W POLSCE - CZYTAJ RELACJĘ

Donald Trump spotkał się w czwartek rano z prezydentem Andrzejem Dudą i wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Kulminacyjnym punktem wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce było jednak długo oczekiwane przemówienie wygłoszone przez Trumpa na warszawskim placu Krasińskich.

Trybunę, na którą wszedł amerykański prezydent, ustawiona została w pobliżu pomnika Powstania Warszawskiego. Przed przemówieniem prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych z małżonkami złożyli przed nim kwiaty.

Złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego
Złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiegotvn24

Wystąpienie Donalda Trumpa zapowiedziała jego żona, Melania.

Melania Trump przemówiła na placu Krasińskich
Melania Trump przemówiła na placu Krasińskichtvn24

- Przybywamy do waszego kraju, aby przekazać bardzo ważną wiadomość: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam - rozpoczął przemówienie amerykański prezydent.

Trump podkreślił, że Polacy nie tylko "wzbogacili ten region, ale Amerykanie polskiego pochodzenia wzbogacili Stany Zjednoczone". Dodał, że był dumny z ich wsparcia w czasie amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku.

- To ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna - mówił.

"Jesteśmy gotowi zagwarantować wam dostęp do źródeł energii"

Trump podziękował Andrzejowi Dudzie i pierwszej damie za ciepłe przyjęcie. Podziękował również premier Beacie Szydło oraz wyraził zadowolenie z obecności Lecha Wałęsy na placu Krasińskich.

- W imieniu wszystkich Amerykanów chcę podziękować całemu polskiemu narodowi za wielkoduszność, za przyjęcie naszych żołnierzy w waszym kraju. Nasi żołnierze są nie tylko dumnymi obrońcami wolności, ale również symbolem zaangażowania USA na rzecz waszego bezpieczeństwa i waszego miejsca w silnej, demokratycznej Europie - zaznaczył.

Mówiąc o Inicjatywie Trójmorza, Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone są gotowe rozszerzyć współpracę z regionem. - Jesteśmy gotowi zagwarantować wam dostęp do źródeł energii, aby Polska i jej sąsiedzi nigdy już nie były zakładnikami tylko jednego dostawcy energii - zapewnił.

Szczerski: 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty Donalda Trumpa w Polsce
Szczerski: 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty Donalda Trumpa w Polscetvn24
wideo 2/25

"Wasz naród jest wielki, bo wielki jest wasz duch"

Trump zaznaczył, że jest to jego pierwsza wizyta w Europie Środkowej jako prezydenta. - Bardzo cieszę się, że jestem właśnie w tym jakże cudownym, pięknym kraju - deklarował.

- Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści. Natomiast jakkolwiek można było najechać i okupować Polskę, a jej granice wymazać z mapy, to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc - mówił Trump.

- W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy - dodał.

Amerykański prezydent podkreślił, że we wszystkich miastach, miasteczkach i wsiach "Polska żyje, Polska kwitnie i Polska triumfuje".

- Wbrew wszelkim próbom zmiany was, ucisku albo zniszczenia was przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem - podkreślił prezydent USA.

Trump: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków
Trump: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polakówtvn24

Braterstwo USA i Polski

- Nasze dwa kraje łączy specjalna więź, wykuta w ogniu historii. To specjalna więź narodów, które walczyły i ginęły za wolność - mówił Trump. Według prezydenta USA, wizyta w Polsce to nie tylko "odwiedziny starego sojusznika". - Jestem tutaj, żeby pokazać was jako przykład innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji - mówił Trump.

- Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie udało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli, kim są - deklarował prezydent ku aplauzowi zebranego tłumu. Trump opisywał historię Polski, podkreślając nieustanne zmaganie się Polaków z przeciwnościami i zewnętrzną agresją, której mieli przeciwstawiać się pomimo wszystko. - Cudowny duch, chylimy czoła przed waszym poświęceniem. Zawsze będziemy pamiętać o waszej walce o wolność - stwierdził.

Donald Trump przmawia na placu Krasińskich
Donald Trump przmawia na placu Krasińskich tvn24

Silna Polska "błogosławieństwem" dla Europy

Opisując Powstanie Warszawskie, mordy na cywilach w wykonaniu Niemców, brak pomocy ze strony wojsk radzieckich stojących po drugiej stronie Wisły, Trump mówił o "desperackiej walce przeciwko opresji". - Straszniejsze niż porażka w bitwie jest porażka ducha - stwierdził.

Relacjonując opór Polaków przeciw rządom komunistów, Trump podkreślał rolę świętego Jana Pawła II. - Kiedy nadszedł 1979 rok i milion Polaków zebrało się w Warszawie na pierwszą mszę z ich papieżem, tego dnia każdy komunista musiał zdać sobie sprawę, że ich system opresji musi paść w gruzy - mówił prezydent USA. - Stojąc tutaj dzisiaj, nadal słyszę te głosy z historii. Polacy, Amerykanie, Europejczycy dalej wołają wielkim głosem: My chcemy Boga! - dodał.

Prezydent USA stwierdził, że po tylu latach problemów Polacy odzyskują swoją pozycję i znaczenie. - Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy, silna Europa to błogosławieństwo dla całego świata - deklarował. - Polska jest geograficznym sercem Europy, ale - co jeszcze ważniejsze - w Polakach postrzegamy duszę Europy, wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny - podkreślił. - Polska zawsze zatriumfuje - mówił pośród oklasków.

Autor: kg//now/jb / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości