Przełożą debatę ws. Arłukowicza ze względu na pogrzeb matki Kaczyńskiego?

TVN24Matka Jarosława Kaczyńskiego zmarła w ubiegłym tygdniu

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała, że zaproponuje Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów, by debatę nad wnioskiem PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza przełożyć na czwartek. Wnioskował o to PiS ze względu na odbywający się w środę pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej.

- Dzisiaj o godz. 15 mamy posiedzenie prezydium Sejmu a potem Konwent, będę proponowała zarówno Konwentowi jak i Prezydium, aby przenieść debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra Arłukowicza na czwartek - powiedziała marszałek Sejmu we wtorek w Radiu Zet, pytana o prośbę klubu PiS.

Przełożenie debaty

W poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do Kopacz o przeniesienie na inny dzień, zaplanowanej pierwotnie na środę, debaty nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności ministrowi zdrowia.

Jak podkreślił, w środę ma się bowiem odbyć pogrzeb matki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - Jadwigi Kaczyńskiej. W uroczystości chcą wziąć udział posłowie i senatorowie PiS.

- Z tego co słyszę w kuluarach, nie ma specjalnie dobrego klimatu ku temu, ponieważ w środę po południu premier Donald Tusk wyjeżdża do Davos. Moim zdaniem elementarna przyzwoitość wskazywałaby na to, że debata zostanie przesunięta. Może być przesunięta także na piątek, bo wówczas premier wraca na sejmowe głosowania - dodał Błaszczak.

Wniosek o odwołanie Arłukowicza

Debata i głosowanie nad wnioskiem PiS miało odbyć się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Zgodnie z konstytucją, wniosek o wyrażenie ministrowi wotum nieufności "może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia". Według Regulaminu Sejmu, rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności przez Sejm i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu.

Klub PiS złożył wniosek o odwołanie Arłukowicza na początku grudnia.

Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej

W środę o godz. 12 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie odprawiona msza św. żałobna w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Pogrzeb odbędzie się na warszawskich Starych Powązkach. Ciało Jadwigi Kaczyńskiej zostanie złożone w rodzinnym grobowcu.

W pogrzebie chcą uczestniczyć przedstawiciele PiS z całej Polski oraz licznych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Wielu z nich przybędzie do Warszawy autokarami.

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości