Polska

Przegląd prasy: Po powrocie Kwaśniewskiego Platforma spada za PiS

Polska

15.04.2013
tvn24Aleksander Kwaśniewski w szeregach Europy Plus

PiS może najbardziej skorzystać na powrocie Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki. Nowa formacja centrolewicowa firmowana przez b. prezydenta odbiera głosy PO, przez co spada ona na drugie miejsce - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej".

Homo Homini zbadało poparcie Polaków dla listy, której twarzami są Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec, a także dla listy, na której Palikota zastępuje Ryszard Kalisz. W obu przypadkach wybory wygrywa PiS (w obu wariantach uzyskując 29 proc. poparcia), a PO spada na drugie miejsce (odpowiednio: 28 i 25 proc.).

10 procent Europy Plus z Kwaśniewskim

Europa Plus z Kwaśniewskim, Siwcem i Palikotem na sztandarach zdobywa 10 proc. głosów, a SLD jest na podium (12 proc.); w drugim wariancie (Palikota zastępuje Kalisz) Europa Plus notuje 18 proc., a doliczając wynik SLD, lewica zdobyłaby aż 27 proc. poparcia. Jak podkreśla "Rz", oznacza to, że po raz pierwszy od siedmiu lat zostałby przełamany dotychczasowy układ sił na scenie politycznej, w którym dominują PO i PiS, a reszcie partii przypada rola "politycznych przystawek". ZOBACZ POZOSTAŁE PRZEGLĄDY PRASY

Autor: nsz//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości