Polska

Przegląd prasy: Łatwiej odnajdą zaginionych. Dzięki "bankowi" DNA

Polska

TVN 24Baza DNA ma pomóc w poszukiwaniach

Powstanie baza DNA osób zaginionych. Dzięki niej policja będzie ich skuteczniej poszukiwać - pisze "Rzeczpospolita".

Co roku w Polsce przepada bez wieści coraz więcej osób. Obecnie nieznany jest los ok. 5 tys. z nich. Wkrótce dzięki odrębnej bazie DNA osób zaginionych policji łatwiej będzie ustalić, co się z nimi stało. - Od dawna na to czekaliśmy. To skróci czas poszukiwań, zdecydowanie ułatwi policji ich identyfikację i wykluczy bolesne dla ich rodzin pomyłki - mówi "Rz" Justyna Bereśniewicz ze stowarzyszenia "Bez śladu", które pomaga wyjaśnić trudne zaginięcia.

Profil genetyczny

Dotychczas odrębnej bazy na potrzeby poszukiwań zaginionych nie było. W bazie ogólnej, mieszczącej się w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji są profile m.in. podejrzanych, oskarżonych, ślady DNA nieznanych sprawców przestępstw i osób o nieustalonej tożsamości. Jak wyjaśnia Konrad Gajda - wiceszef Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, do bazy będą wprowadzane profile tych zaginionych, których los od dłuższego czasu jest nieznany.

- Umieszczanie tam profili genetycznych osób niedawno zaginionych nie ma sensu, bo większość z nich odnajduje się w pierwszych dwóch tygodniach - mówi "Rz" Gajda.

Autor: mac//gak / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości