Przedterminowe wybory przesunięte. Rozporządzenia opublikowane

TVN24 | Polska

Autor:
now
Źródło:
PAP
Wybory prezydenckie w Rzeszowie: kto wygra w pierwszej turze? SondażTVN24
wideo 2/8
TVN24Wybory prezydenckie w Rzeszowie: kto wygra w pierwszej turze? Sondaż

Rozporządzenia premiera dotyczące przesunięcia na 13 czerwca przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa oraz wójtów i burmistrzów w 10 innych miejscowościach zostały opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw.

Przesunięcie przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa, a także wyborów w innych miejscowościach uzasadniano stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, który pod koniec ubiegłego tygodnia oświadczył, że przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć na drugą dekadę czerwca. MSWiA poinformowało, że w związku z komunikatem GIS resort wystąpił do opinię do Rządowego Centrum Legislacji przed podjęciem decyzji przez premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek RCL opublikowało projekty rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów m.in. na prezydenta Rzeszowa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O przesunięciu daty wyborów przez premiera Mateusza Morawieckiego ze względu na sytuację epidemiczną poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że PKW nie zgłosiła zastrzeżeń.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zarządzono, ponieważ rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po przejściu COVID-19. Ferenc poparł jako swojego następcę wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. W wyborach startują także Konrad Fijołek - wspólny kandydat opozycji, były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, popierana przez PiS i rzeszowski region "S" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz kandydat Konfederacji Grzegorz Braun.

"CZAS DECYZJI. BITWA O RZESZÓW". DEBATA PRZED WYBORAMI W TVN24 I TVN24 GO >>>

Kandydaci na prezydenta Rzeszowa o przełożeniu terminu wyborówTVN24

Czwarta data wyborów

Wśród miejscowości, w których przełożono wybory są m.in. Ciężkowice (woj. małopolskie) - tu czerwcowy termin przedterminowych wyborów burmistrza jest czwartą ich datą. Pierwotnie wybory miały się odbyć 28 lutego, potem - w związku z rekomendacją GIS dotyczącą sytuacji epidemicznej - zostały przesunięte na 11 kwietnia, następnie na 9 maja, a teraz na 13 czerwca.

W Ciężkowicach przedterminowe wybory zostały zarządzone z powodu śmierci wieloletniego burmistrza tego miasta Zbigniewa Jurkiewicza, który zmarł 6 grudnia zeszłego roku w wieku 65 lat. Przyczyną zgonu samorządowca był COVID-19.

W wyborach Miejska Komisja Wyborcza w Ciężkowicach zarejestrowała czterech kandydatów: Roberta Figasa, lokalnego przedsiębiorcę, prezesa klubu piłkarskiego Ciężkowianka Ciężkowice; Michała Koralika, przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach i sołtysa miejscowości Falkowa; Stanisława Kuropatwę, radnego powiatu tarnowskiego oraz Dorotę Mazur, prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne.

Autor:now

Źródło: PAP