Polska

Oczekiwania Ukraińców wobec prezydenta Dudy: porozumienie w sprawie "czarnych list"

Polska

[object Object]
Ambasador Ukrainy: nie chcemy napięć z Polską [wideo 13 listopada]TVN 24
wideo 2/5

Ukraina oczekuje, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie przyniesie porozumienie w kwestiach związanych ze wspólną historią - oświadczył we wtorek zastępca szefa administracji prezydenta Petra Poroszenki Kostiantyn Jelisiejew.

- Przygotowujemy się właśnie do wizyty prezydenta Polski na Ukrainie, która - mam nadzieję - odbędzie się w grudniu. Sądzę, że porozumiemy się co do tego, w jaki sposób uregulować sprawy związane z przeszłością - oświadczył Jelisiejew w stacji telewizyjnej "5.Kanał".

Szermeta "nie powinien dostać zakazu wjazdu"

Jelisiejew zaznaczył, że dla Kijowa ważne jest skrócenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. - Mam nadzieję, że strona polska będzie bardziej aktywna w pracy nad optymizacją tak zwanych "czarnych list", nad ich ograniczeniem - podkreślił.

- Teraz działamy nad rozwiązaniem problemu naszego obywatela Szeremety. Uważamy, że nie powinien od dostać zakazu wjazdu do strefy Schengen i do Polski - oświadczył wiceszef administracji Poroszenki.

Swiatosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej do spraw upamiętnień otrzymał zakaz wjazdu do Polski 18 listopada. Dowiedział się o tym na przejściu granicznym w Medyce. Resort dyplomacji w Warszawie przyznał, że ta decyzja mogła mieć związek z wydanym w kwietniu przez ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zakazem poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Autor: MKK//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości