Polska

Prymas: Żeby w naszej ojczyźnie swawola nie zajmowała miejsca wolności

Polska

Aktualizacja:

- Jesteśmy powołani, aby w duchu wiary budować cywilizację miłości - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, składając wiernym życzenia wielkanocne.

W życzeniach opublikowanych na stronie internetowej prymasa abp Józef Kowalczyk podkreślił, że śmierć Jezusa, postrzegana jako jego porażka, była początkiem jego zwycięstwa. - Wydawało się, że śmierć jest zwycięstwem nad tym człowiekiem. Okazało się, że plany boże są inne; ten, który miał być przegranym (...) stał się zwycięzcą. Zwyciężył śmierć i nam wszystkim otworzył drogę do nowego życia - powiedział abp Kowalczyk.

Przezwyciężać słabości

Prymas zachęcił wiernych do przezwyciężania swoich słabości i zwyciężania zła dobrem, "żeby w naszym otoczeniu, w naszym środowisku i naszej ojczyźnie swawola nie zajmowała miejsca wolności, do której wyzwolił nas Chrystus, ale żeby nas usposabiała do rozumnego i należytego korzystania z wolności na rzecz budowania cywilizacji miłości" - Jesteśmy powołani, aby w duchu wiary, zwłaszcza w Roku Wiary, budować cywilizację miłości. Z martwych powstawać z naszych słabości, z naszych grzechów, z naszej opieszałości, naszej obojętności na tak ważne problemy ludzkie, które wokół nas się dzieją. Jestem przekonany, że tak usposobieni i tak nacechowani ładunkiem treści Zmartwychwstania Pańskiego, potrafimy zmierzyć się z wyzwaniami codzienności - dodał. Prymas życzył, żeby najbliższe dni były pełne nadziei i rodzinnego ciepła. - Wesołego Alleluja, niech święta wielkanocne będą radosne, niech nas umocnią w wierze i nadziei naszego zmartwychwstania - powiedział.

Ważne wydarzenie

W orędziu wielkanocnym wygłoszonym wieczorem w telewizji publicznej abp Józef Kowalczyk powiedział z kolei, że "zmartwychwstanie Jezusa jest wydarzeniem, które dokonało się w historii, lecz wychodzi poza jej granice". Jak przypomniał abp Kowalczyk, Chrystus po swoim zmartwychwstaniu ukazał się nie całemu światu, lecz małej grupie swoich uczniów, których świadectwu "trzeba zaufać i uwierzyć". - Bóg nie narzuca się nam siłą, lecz puka do naszych serc, czekając na odpowiedź. (...) Stwórca szanuje naszą wolność i pozwala nam wybierać, nawet jeśli ten wybór oznacza odrzucenie jego miłości i zbawienia - powiedział. Prymas przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że w naszym świecie trwa zmaganie między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. - Współczesna cywilizacja nosi znamiona jednego i drugiego. Te dwa sposoby patrzenia na człowieka i na społeczeństwo ścierają się ze sobą i w jakiś sposób ze sobą konkurują - powiedział abp Kowalczyk. Jak podkreślił, cywilizacja śmierci, wyrażająca się w negatywnym stosunku do życia, prowadzi nieuchronnie do powolnej samozagłady świata.

Autor: mn/mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości