Polska

Prymas: Kościół chce prawnej ochrony życia, nie tego, by wprowadzać penalizację

Polska

Prymas Polski: Kościół chce ochrony życia, nie karania
TVN 24"Kościół przede wszystkim, tak czytamy w komunikacie, pragnie prawnej ochrony życia"

- Każde życie - i to życie przed narodzeniem i to życie, które zmierza do swojego kresu - ma taką samą wartość - przekonywał w rozmowie z TVN24 arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski. List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie odczytywany jest w niedzielę w polskich kościołach.

- Kościół przede wszystkim, tak czytamy w komunikacie, pragnie prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci - natomiast nie tego, by wprowadzać, czy chcieć, by to było penalizowane - zapewniał abp Wojciech Polak.

Zdaniem prymasa każde życie ma taką samą wartość. - Jest prawdą, że każde życie - i to życie przed narodzeniem, życie poczęte i to życie, które zmierza do swojego kresu, a więc życie starszych, chorych, ułomnych - ma taką samą wartość jak nasze życie, życie ludzi, którzy cieszą się pełnią życia. Dlatego też chcemy, aby to życie było po prostu chronione - dodał arcybiskup.

"Nie można poprzestać na obecnym kompromisie"

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie - podkreśla komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, który jest odczytywany w niedzielę w kościołach w związku z Dniem Świętości Życia.

"W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych" - czytamy w komunikacie episkopatu. Biskupi proszą parlamentarzystów i rządzących, aby "podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu".

Projekt ustawy i protesty

Do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W projekcie ustawy znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

W projekcie są też przewidywane kary. Jest m.in. przepis mówiący, że "kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat". Jeśli przestępstwo zostanie popełnione nieumyślnie, ma być zagrożone karą więzienia do lat 3, ale sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary.

Protesty w polskich miastach

- Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną - mówił podczas niedzielnej mszy w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Przed siedzibą Sejmu zorganizowano w niedzielę manifestację przeciwko pomysłowi wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Manifestacje odbywały się też w innych polskich miastach.

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości