Polska

"Chcemy weta". Protesty w wielu polskich miastach

Polska

[object Object]
W wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie tvn24
wideo 2/21

W czwartek w wielu miejscach Polski zorganizowano protesty przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgodnie z szacunkami policji zebrało się 14 tysięcy osób, według rzecznika ratusza - 50 tysięcy. Uczestnicy demonstracji apelowali do prezydenta Andrzeja Duda o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. W zeszłym tygodniu parlament przyjął z kolei nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Obie czekają już tylko na podpis prezydenta.

Wieczorem w wielu miastach Polski zorganizowano demonstracje przeciwko zmianom w sądownictwie. W Warszawie protestujący zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie apelowali do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw.

W czasie manifestacji głos zabrali między innymi szefowie głównych klubów opozycyjnych: Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz czy były prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. ZOBACZ RELACJĘ

Adam Strzembosz w czasie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim
Adam Strzembosz w czasie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim tvn24

Według policji w zgromadzeniu przed Pałacem Prezydenckim wzięło udział 14 tysięcy osób. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika warszawskiego ratusza Bartosza Milczarczyka - 50 tysięcy.

Warszawa. Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim
Warszawa. Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim tvn24

Po zakończeniu demonstracji część osób udała się przed Sejm, gdzie w proteście przeciwko zmianom w sądownictwie zorganizowano "Łańcuch światła".

Protesty odbyły się także w wielu innych miastach Polski, między innymi: Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim czy Kielcach.

PROTESTY NA WASZYCH ZDJĘCIACH

Protest w Poznaniu
Protest w Poznaniu tvn24
Protest w Krakowie
Protest w Krakowie tvn24
Protest we Wrocławiu
Protest we Wrocławiu tvn24

Autor: kg//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości