Polska

Protest przeciwko Deklaracji Wiary Lekarzy. "Składaliśmy przysięgę przed rektorem, a nie biskupem"

Polska

Część lekarzy podpisała deklarację wiary, inny medycy przeciwko niej protestują

Deklaracja Wiary Lekarzy, głosząca m.in., że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci, wywołuje protesty ze strony innych medyków. Twierdzą, że jest ona "sprzeczna z polskim prawem", a także z przysięgą Hipokratesa. Pojawiły się też strony i aplikacje, dzięki którym można sprawdzić, kto "stawia prawo boskie przed ludzkim".

Pod Deklaracją Wiary Lekarzy, która ma być wotum wdzięczności za niedawną kanonizację Jana Pawła II, podpisało się ponad 3 tys. osób. Podpisy były zbierane przez internet, jak również w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia.

Inicjatorką powstania Deklaracji jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II.

Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, jak również zwój z podpisami, zostały złożone w czasie mszy św. na Szczycie jasnogórskim w ubiegłą niedzielę.

Protest w sieci

Szybko pojawiły się głosy, że Deklaracja Wiary Lekarzy, która uznaje wyższość "prawa boskiego nad ludzkim" jest "sprzeczna z polskim prawem", a także z przysięgą Hipokratesa.

Kontrowersje są nie tylko wśród pacjentów, ale także w samym środowisku lekarskim. Medycy, którzy nie wyobrażają sobie, by mogli podpisać się pod taką deklaracją, zorganizowali się na Facebooku wydarzenie "Nie podpisuję Deklaracji Wiary". Przekonują, że odrzucają Deklarację Wiary Lekarzy jako manifest Środowiska Ochrony Zdrowia.

- Pokażmy, że w Polsce są lekarze, którzy składali przysięgę przed rektorem, a nie biskupem. Pokażmy, że nie rządzi nami Sumienie w Duchu Świętym, ale kierujemy się dobrem pacjenta i Kodeksem Etyki Lekarskiej! - piszą pomysłodawcy akcji.

Przypominają jednocześnie art 3. Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi, że "lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania".

Na Facebooku można też znaleźć profil "Deklaracja Wiary Pacjentów Świeckich". - My pacjenci publicznej służby zdrowia o świeckich poglądach protestujemy przeciwko pierwszeństwu prawa bożego w kontekście usług medycznych - czytamy.

Pojawiły się też strony i aplikacje, dzięki którym można sprawdzić, kto "stawiać prawo boskie przed ludzkim".

"Dar Boga"

Proponowana przez Półtawską Deklaracja Wiary zaczyna się od słów: "Wierzę w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój".

Dalej lekarz wyznaje, że "ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne", a "moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga".

W deklaracji jest podkreślone, że "jeśli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę".

Deklaracja wiary polskich lekarzy. To wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II
Deklaracja wiary polskich lekarzy. To wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła IIFakty TVN

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości