TVN24 | Polska

Protest pracowników ochrony zdrowia. Rzecznik "białego miasteczka" o "rozmowach ostatniej szansy"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Konferencja przedstawicieli "białego miasteczka"
Konferencja przedstawicieli "białego miasteczka"TVN24
wideo 2/12
TVN24Konferencja przedstawicieli "białego miasteczka"

Na czwartek zaplanowane jest ostateczne spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Nie ma decyzji, żeby przedłużać rozmowy – przekazał rzecznik "białego miasteczka" Gilbert Kolbe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik pytany na briefingu prasowym o brak obecności na spotkaniach premiera Mateusza Morawieckiego powiedział, że "oczywiście, chcielibyśmy, żeby zarówno minister zdrowia, jak i premier wzięli udział w spotkaniu, bo na pewno nadałoby to szybszy bieg tym rozmowom". - Codziennie o to apelujemy i codziennie o tym mówimy - dodał.

- Jednak po tym, co wydarzyło się w białym miasteczku (śmierć mężczyzny -red.), podjęliśmy decyzję, że będziemy rozmawiać z przedstawicielem rządu. Jeśli minister Bromber jest osobą wydelegowaną przez rząd do rozmów, to uważamy, że jest on osobą merytorycznie przygotowaną do tego, żeby zawrzeć porozumienie oraz ma odpowiednie do tego upoważnienia – dodał.

Kolbe: polscy pacjenci już teraz nie mają się do kogo zgłosić

Kolbe zapytany o to, czy protestujący medycy obawiają się reakcji Polaków na zaostrzenie protestu, co będzie się wiązało między innymi z tym, że pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do uzyskania pomocy medycznej, odpowiedział: - Polscy pacjenci już teraz nie mają się do kogo zgłosić. To, co dzieje się obecnie w ochronie zdrowia, jest wystarczające, aby byli mocno niezadowoleni. Poza tym codziennie edukujemy polskich pacjentów o tym, kto jest odpowiedzialny za funkcjonowanie służby.

Kolbe: jeśli pan minister dalej nie będzie gotowy, to w czwartek będą rozmowy ostatniej szansy

Podczas piątkowej konferencji w białym miasteczku rzecznik powiedział, że w związku z przedostatnim spotkaniem w "Dialogu" komitet liczy na zawarcie porozumienia.

- Jeśli pan minister dalej nie będzie gotowy, to w czwartek będą rozmowy ostatniej szansy – zaznaczył.

- Jeśli porozumienia nie będzie, będziemy zaostrzać protest jeszcze bardziej. Nie chcemy zabrzmieć, jakbyśmy kogoś straszyli. Kierujemy się dobrem pacjentów. Możliwości są szerokie – stwierdził.

Dotychczas odbyły się cztery spotkania kierownictwa resortu zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozmawiano 21, 23, 28 i 30 września. Kolejne spotkanie planowane jest na 2 października.

Postulaty protestujących

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie. Ministerstwo deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 roku.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości