Polska

"Wytrzymałość policjantów się wyczerpała". Szef związku zawodowego pisze do ministra

Polska

Policjanci poszli na zwolnienia ("Polska i Świat", 31.10.18)tvn24
wideo 2/5

"Nikt nie ma wątpliwości, że jest to reakcja środowiska policyjnego na brak woli spełnienia postulatów" - tak szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski tłumaczy masowe zwolnienia lekarskie i urlopy policjantów. Lider związkowców skierował list do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Wezwał go "do osobistego i niezwłocznego podjęcia rozmów".

Wielu policjantów - w okresie wzmożonego ruchu na drogach w związku z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami i w czasie trwania policyjnej akcji "Znicz" - wzięło urlop na żądanie lub poszło na zwolnienie lekarskie.

CZYTAJ WIĘCEJ: całe wydziały w łódzkich komendach na zwolnieniach lekarskich >

Związkowiec apeluje do ministra o "natychmiastowe spotkanie"

W piątek przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski zaapelował do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego o "natychmiastowe spotkanie".

"Obserwując rozwój bieżącej sytuacji, nikt nie ma wątpliwości, że jest to reakcja środowiska policyjnego na pozorowany dialog i brak woli spełnienia postulatów NSZZ Policjantów" - napisał Jankowski w liście do Brudzińskiego.

Zdaniem związkowca, "nikt nie ma wątpliwości, że wytrzymałość policjantów właśnie się wyczerpała".

"Swoje żniwo zbierają dziś ogromne przemęczenie i stres, ale również lekceważenie nawarstwiających się od lat problemów i niespełnione obietnice. Przedstawiciele obecnej władzy obiecywali policjantom godne uposażenia i przywrócenie niesłusznie odebranych uprawnień przez poprzednie rządy" - wyjaśniał Jankowski.

"Uposażenia policjantów wciąż są upokarzająco niskie"

Jak podkreślał, "po trzech latach oczekiwania nadzieja przemieniła się w potężne rozczarowanie".

"Uposażenia policjantów wciąż są upokarzająco niskie, a z zapowiadanych reform nic do tej pory nie wyszło. Spodziewanej poprawy nie przyniósł realizowany Program Modernizacji, nie zmienił on ani sytuacji materialnej policjantów, ani obciążeń, z którymi w codziennej służbie zmagają się funkcjonariusze. Wprowadzone rozwiązania okazały się niewystarczające" - argumentował przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

"Obawiam się więc, że jeżeli w najbliższych dniach nasze środowisko nie uzyska jednoznacznej gwarancji na spełnienie naszych postulatów, w słuszność których przecież sam Pan nie wątpi, sytuacja może się skomplikować jeszcze bardziej" - czytamy w liście.

"W każdej chwili i o każdej porze"

Na koniec list wezwał ministra "do osobistego i niezwłocznego podjęcia rozmów". "Jestem gotów stawić się w każdym miejscu, w każdej chwili i o każdej porze" - podsumował.

W tym roku akcja "Znicz" potrwa do 4 listopada do godziny 22. W tym czasie na drogi ma wyjechać nawet 5,7 tys. policjantów ruchu drogowego.

MSWiA: resort gotowy w każdej chwili podpisać porozumienie

Jak informuje Wydział Prasowy MSWiA, zarówno minister Joachim Brudziński, jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że resort w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi.

Podano także, że MSWiA podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje, wśród których są między innymi dodatkowe podwyżki, a także płatne w stu procentach nadgodziny.

Autor: KB//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, NSZZ Policjantów

Pozostałe wiadomości