"Premier jest zaskoczony i zdeterminowany, żeby wyjaśnić sprawę jak najszybciej"

TVN24

Dworczyk: premier wezwał szefa KNF do przedstawienia niezwłocznie wyjaśnieńtvn24
wideo 2/28

Premier wezwał szefa Komisji Nadzoru Finansowego do przedstawienia niezwłocznie wyjaśnień w związku z doniesieniami medialnymi - powiedział we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że Mateusz Morawiecki "jest zaskoczony tą publikacją i zdeterminowany, żeby wyjaśnić ją jak najszybciej".

We wtorkowym artykule "Gazeta Wyborcza", napisała, że szef KNF Marek Chrzanowski miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Premier "zaskoczony i zdeterminowany"

Szef KPRM Michał Dworczyk wyjaśnił, że premier Mateusz Morawiecki "zlecił prokuraturze i podległym sobie służbom zebranie niezbędnych informacji oraz wezwał jutro rano na spotkanie do Kancelarii Premiera szefa KNF-u". - W tej rozmowie będzie również uczestniczył minister koordynator służb specjalnych pan Mariusz Kamiński - dodał Dworczyk.

Obecność Kamińskiego Dworczyk wytłumaczył tym, że "służby podległe panu ministrowi, między innymi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CBA, zajmują się również tą sprawą".

Chrzanowski przebywa za granicą, miał wrócić w czwartek, ale został wezwany przez premiera do szybszego powrotu.

- W dzisiejszym porządku prawnym nie da się odwołać w sposób prosty szefa KNF, natomiast na razie opieramy się wyłącznie na informacjach medialnych. Zaczekajmy do jutrzejszego ranka, do spotkania. Na pewno będziemy na bieżąco informować o zdarzeniach w ramach tej sprawy - zapewnił szef kancelarii premiera.

Dworczyk dodał, że "premier jest zaskoczony tą publikacją i zdeterminowany, żeby wyjaśnić ją jak najszybciej".

- Jeżeli w części czy całości potwierdziłyby się informacje, które dzisiaj są dostępne w mediach, to na pewno osoby, które są w tę sprawę zamieszane muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej, tutaj różnimy się od poprzedników, że nie zamiatamy sprawy pod dywan - stwierdził.

Szef KNF Marek Chrzanowski we wtorek po godzinie 15 poinformował, że podał się do dymisji.

Nagrana rozmowa

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 milionów złotych wynagrodzenia dla "protegowanego" prawnika.

Czarnecki nagrał rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

KNF to jeden z najważniejszych urzędów w państwie. Sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych. Komisja firmy działające na tych rynkach może kontrolować, nakładać na nie kary, stawiać im dodatkowe wymogi, zatwierdza też członków ich władz.

Jej działalność reguluje ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Spotkanie Czarneckiego z Chrzanowskim zostało nagrane
Gazeta Wyborcza

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24

Raporty: