Prokuratura zmieni się w maju

TVN24

Aktualizacja:
PAP/Andrzej HrechorowiczNa początku stycznia premier zlecił ministrowi sprawiedliwości pilne stworzenie ustawy ws

Ministerstwo Sprawiedliwości do końca maja ma zakończyć prace nad projektem nowelizacji ustawy o prokuraturze, który miałby częściowo przywrócić kontrolę nad jej działaniami - informuje "Polska The Times". Zmiany w styczniu po postrzeleniu się wojskowego prokuratora pułkownika Mikołaja Przybyła zapowiedział szef resortu Jarosław Gowin.

Główne założenia projektu to m.in.: wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad działalnością prokuratury, włączenie prokuratury w realizację polityki karnej rządu przy utrzymaniu zasady niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych, zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych w stosunku do prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze.

- Wiele razy, np. przy sprawie Madzi z Sosnowca albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem - tłumaczy potrzebę zmian minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Prokuratura do reformy

Po tym, gdy w styczniu postrzelił się wojskowy prokuratora Mikołaj Przybył, ujawnił się ogromny konflikt między prokuraturą wojskową i cywilną. W jego wyniku zdymisjonowany został - za zgodą ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i prezydenta Bronisława Komorowskiego - szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Premier Tusk po tym fakcie oświadczył, że obecny kształt prokuratury i sądownictwa wojskowego jest w dużym stopniu archaiczny. I wtedy zlecił ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi pilne przygotowanie zmian w ustawie o prokuraturze dotyczących m.in. usytuowania prokuratury wojskowej.

Źródło: Polska The Times, tvn24.pl