Polska

Tusk w mundurze SS. Prokuratura odmawia śledztwa w sprawie wpisu konsul honorowej

Polska

Prokuratura odrzuciła wniosek Romana Giertycha w sprawie wpisu Marii Szonert-Biniendytvn24
wideo 2/7

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska. Chodzi o grafikę, przedstawiającą Tuska w mundurze SS, którą zamieściła w mediach społecznościowych konsul honorowa RP w Ohio Maria Szonert-Binienda.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ DECYZJI PROKURATURY

Prokurator stwierdził "brak interesu społecznego do wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego".

Prokuratura wylicza przyczyny, dla których przestępstwo ścigane co do zasady z oskarżenia prywatnego wymaga "ingerencji prokuratora". Najczęściej - czytamy - powodami takimi "są nieporadność pokrzywdzonego (w szczególności związana z jego wiekiem, chorobą lub kalectwem), niepoprawność sprawcy, czy (...) fakt, że (czyn) bulwersuje opinię publiczną".

W uzasadnieniu wskazano, że "zachowanie, którego dopuścić się miała Maria Szonert-Binienda pozbawione jest większej społecznej doniosłości".

"Sprowadza się ono do zamieszczenia w Internecie fotomontażu przedstawiającego wizerunek Donalda Tuska w mundurze SS. Jakkolwiek wizerunek ten może mieć charakter obraźliwy i budzić negatywne asocjacje ze zbrodniczą działalnością Schutzstaffeln, to jednak nie sposób go uznać za ultraradykalny i drastyczny. Forma prezentacji i przyjęte środki wyrazu są być może niestosowne, ale bynajmniej nie czynią ocenianego wizerunku wulgarnym, ordynarnym, czy obscenicznym" - czytamy w uzasadnieniu.

Prokuratura oceniła, że "sposób, w jaki przedstawiony został Donald Tusk nie odbiega negatywnie od sposobu, w jaki prezentowane są mediach setki innych osób".

Prokuratura w uzasadnieniu przyznała - o czym pisał we wniosku pełnomocnik Donalda Tuska, Roman Giertych - że sprawa cieszyła się "w swoim czasie zainteresowaniem mediów". "Nie wnikając w powody takiego stanu rzeczy (wśród których na pierwszy plan wysuwa się bieżąca walka polityczna), stwierdzić należy, że medialne zainteresowanie nie jest miarą interesu społecznego" - dodaje jednak w uzasadnieniu.

"Tusk jest przecież osobą zdrową, doświadczoną i wykształconą"

Prokuratura odniosła się następnie do "osoby pokrzywdzonego". Oceniła, że "jako były Premier Rządu RP, a obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej, jawi się on jako osoba wyjątkowo predysponowana do samodzielnego troszczenia o swe prawa".

"Nie sposób uznać, by Donald Tusk był osobą nieporadną, niezdolną bez pomocy prokuratora bronić swej godności. Donald Tusk jest przecież osobą zdrową, doświadczoną i wykształconą. Dodatkowo dysponuje wsparciem profesjonalnego pełnomocnika" - pisze prokuratura, wskazując dodatkowo, że "pełnione przez niego funkcje nie mogą same przez się implikować obejmowania jego sprawy ściganiem z urzędu".

Prokuratura uznała też, że "powodów do ingerencji w prywatnoskargowy tryb ścigania trudno (...) dopatrzeć się po stronie wskazywanej sprawczyni", czyli Marii Szonert-Biniendy.

"Jak wynika z treści zawiadomień, opisywany czyn był pochodną wyznawanych przez nią poglądów politycznych. Jak można się domyślać, przyczyną ataku na Donalda Tuska była krytyczna ocena jego działalności politycznej. W tym kontekście przypomnieć wypada, że granice możliwej do zaakceptowania krytyki są w przypadku polityków szersze niż w odniesieniu do osób prywatnych. W odróżnieniu od tych ostatnich politycy muszą być przygotowani i świadomi tego, że ich słowa i działania podlegają szczegółowej analizie przez dziennikarzy i społeczeństwo, a w konsekwencji muszą okazywać większą tolerancję" - czytamy w piśmie prokuratury.

Giertych: wymiar sprawiedliwości służy do zwalczania przeciwników PiS

Decyzję prokuratury skomentował w piątek dla TVN24 mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Donalda Tuska. Za "najbardziej smutne" uznał to, że po raz kolejny potwierdziło się - w jego ocenie - iż "wymiar sprawiedliwości w Polsce służy temu, by zwalczać przeciwników politycznych PiS, a chronić tych, którzy z PiS współpracują".

- Mamy do czynienia z ewidentnymi podwójnymi standardami w funkcjonowaniu prokuratury - ocenił Giertych.

"Wymiar sprawiedliwości służy temu, aby zwalczać przeciwników politycznych"tvn24

Opowiedział, że "parę dni temu" otrzymał informację, iż "prokuratura ściga z urzędu sprawę mema pana Piotra Dudy (szef NSZZ "S" - red.) w mundurze ZOMO czy ORMO". - I to, rozumiem, było przekroczenie drastyczne, radykalne norm społecznych. I z tego powodu prokuratura uznała, że są ważne społeczne przesłanki, aby czyn przeciwko panu Dudzie ścigać - ironizował adwokat.

- Skojarzenie, nawet bardzo negatywne, z ZOMO i ORMO, nigdy nie jest tak negatywne, jak skojarzenie z żołnierzem SS. Tymczasem ubranie kogoś w mundur SS, to nie jest według prokuratury zdecydowane przekroczenie norm. To są żarty, mamy do czynienia z upolitycznieniem prokuratury - uznał Giertych. Zapowiedział, że "odwołamy się od decyzji" prokuratury.

Roman Giertych komentuje decyzję prokuratury tvn24

Kontrowersje wokół wpisu na Szonert-Biniendy

Maria Szonert-Binienda, żona dr. Wiesława Biniendy, członka rządowej podkomisji ponownie badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, została w kwietniu konsulem honorowym RP w Akron w Ohio.

Kontrowersje wzbudziło zamieszczone przez nią na Facebooku zdjęcie-fotomontaż, przedstawiające przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

O wpisie zrobiło się głośno w końcu kwietnia. W związku z nim pełnomocnik Donalda Tuska mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej. Konsul została przez szefa MSZ zawieszona w pełnieniu obowiązków.

Stanowisko MSZ

Pierwszą reakcją MSZ, 28 kwietnia, była "rozmowa" przeprowadzona przez kierownictwo resortu z konsul honorową. Jak podkreśliło wówczas MSZ, "treści publikowane przez Konsul na jej prywatnych kontach w mediach społecznościowych przed otwarciem konsulatu honorowego wyrażają jej prywatne poglądy”.

"Jednocześnie p. Szonert-Binienda zadeklarowała, że w przypadku dalszej możliwości pełnienia funkcji konsula honorowego całkowicie zawiesi swoją dotychczasową działalność polityczną i publicystyczną w mediach społecznościowych" - podało biura rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sama Szonert-Binienda najpierw przekonywała, że to stary wpis, a potem - że jej konto na Facebooku zostało zhakowane.

Na początku maja szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że dopóki sprawa grafiki przedstawiającej Donalda Tuska w mundurze SS, zamieszczonej w mediach społecznościowych na profilu Szonert-Biniendy, nie zostanie wyjaśniona, Maria Szonert-Binienda, nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych. Jak dodał, "de facto" nie sprawuje ona dziś funkcji konsula honorowego RP w Ohio.

W oświadczeniu opublikowanym 24 maja Szonert-Binienda poinformowała, że złożyła zawiadomienie do FBI w sprawie "operacji specjalnej", która - jak twierdzi - została przeprowadzona przeciwko niej. Ma chodzić między innymi o zhakowanie jej konta, rozprzestrzenianie zmanipulowanych wpisów i zaatakowanie poczty elektronicznej.

"W ramach zakrojonej na szeroką skalę i precyzyjnie zaplanowanej operacji medialnej wymierzonej we mnie i mojego męża, zhakowano i zmanipulowano moje konto na Facebooku, rozprzestrzeniano w mediach społecznościowych zmanipulowane wpisy w moim imieniu, zaatakowano moją pocztę elektroniczną, masowo rozpowszechniano w prasie i telewizji nieprawdziwe szkalujące mnie informacje, zniszczono stronę internetową poświęconą zbrodni katyńskiej, którą prowadzę, zaatakowano mnie w moim środowisku zawodowym w Stanach Zjednoczonych, zaatakowano mnie i moją rodzinę lawiną nienawistnych komentarzy zagrażających naszemu bezpieczeństwu, etc" - czytamy w oświadczeniu.

Autor: js,tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock