Polska

Poprowadził lekcję o konstytucji, grozi mu sprawa dyscyplinarna

Polska

Prokuratorem zainteresowano się z powodu prowadzonych przez niego zajęć o konstytucji
Prokuratorem zainteresowano się z powodu prowadzonych przez niego zajęć o konstytucjiFakty TVN
wideo 2/35

Rzecznik dyscyplinarny prokuratury zainteresował się prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą. Chodzi o jego spotkanie z młodzieżą w ramach akcji "Tydzień Konstytucyjny", na którym poprowadził zajęcia na temat konstytucji. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego pisze o "ustaleniu znamion przewinienia dyscyplinarnego prokuratora".

Do organizującego spotkanie Stowarzyszenia imienia profesora Zbigniewa Hołdy 3 września wpłynęło pismo od prokurator Małgorzaty Nowak, pierwszego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym. Zwrócono się w nim z prośbą o udzielenie informacji dotyczących zajęć na temat konstytucji, które poprowadził Wojciech Sadrakuła.

"W związku z podjęciem czynności (...) mających na celu ustalenie znamion przewinienia dyscyplinarnego prokuratora, zwracam się o nadesłanie informacji, kiedy, gdzie oraz w jakiej szkole lub szkołach w ramach organizowanej przez Stowarzyszenie akcji 'Tydzień Konstytucyjny' Pan Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku, przeprowadził zajęcia z młodzieżą na temat Konstytucji R.P." - możemy przeczytać w prokuratorskim piśmie.

"Jesteśmy zaszczyceni"

Na prośbę 12 września odpowiedziało Stowarzyszenie. Udzieliło ono informacji, że spotkanie miało miejsce w czerwcu, w jednej z prywatnych szkół w Warszawie.

"Jesteśmy zaszczyceni tym, że Pan Prokurator Wojciech Sadrakuła wziął udział w zajęciach edukacyjnych dla młodzieży, działając bez wynagrodzenia w ważnym interesie społecznym" - oświadczyło stowarzyszenie w liście skierowanym do prokurator Małgorzaty Nowak.

"Wierzymy, że nasze wyjaśnienie pozwoli zakończyć wstępne czynności prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego" - podkreślono w piśmie.

"Nie sposób bowiem przyjąć, że udział w zajęciach edukacyjnych dla młodzieży może być uznany za podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej i wszczynania postępowania wyjaśniającego wobec prokuratora" - zaznaczyło Stowarzyszenie imienia profesora Zbigniewa Hołdy.

Autor: mm//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości