Gronkiewicz-Waltz szefową jednej z unijnych misji naukowych

Polska

Gronkiewicz-Waltz w TVN24 mówiła, że nie wyklucza startu w wyborach do Senatu ("Fakty po Faktach" z dnia 06.06.19)tvn24
wideo 2/5

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została szefową jednej z pięciu unijnych misji naukowych, które w ramach przyszłego programu Horyzont Europa mają się zajmować takimi wyzwaniami jak rak, zmiany klimatyczne czy miasta neutralne dla klimatu.

Poza Polką liderami misji zostali też: była unijna komisarz do spraw działań klimatycznych Connie Hedegaard, laureat nagrody Nobla z medycyny profesor Harald zur Hausen, były komisarz do spraw handlu i dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy i były minister rolnictwa Holandii Cees Veerman.

Była prezydent Warszawy ma przewodniczyć misji zajmującej się minimalizowaniem negatywnego wpływu miast na środowisko za pomocą nowoczesnych technologii.

Inne misje zajmą się oczyszczaniem oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych, walką z rakiem, zdrową żywnością i zmianami klimatycznymi. W czwartek inicjatywa pięciu misji została oficjalnie zainaugurowana na nieformalnej Radzie ds. badań w Helsinkach.

"Mobilizacja znanych osób"

"Jestem poruszony, widząc mobilizację tak znanych osób, które pomogą nam rozwiązać największe wyzwania naszego pokolenia poprzez misje badawcze i innowacyjne" - oświadczył cytowany w komunikacie Komisji Europejskiej unijny komisarz do spraw badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Misje są jedną z głównych nowości kolejnego unijnego programu na rzecz badań i innowacji Horyzont Europa o wartości 100 mld euro.

Mają się koncentrować na ważnych wyzwaniach społecznych, takich jak rak czy zmiany klimatu. Poprzez działania dotyczące badań i innowacji mają przybliżać obywatelom, jak UE może dokonać rzeczywistej zmiany w ich życiu i w całym społeczeństwie. Mają też wzmacniać wpływ finansowanych przez UE badań i innowacji, mobilizując inwestycje i wysiłki w całej UE wokół mierzalnych i określonych w czasie celów dotyczących kwestii, które wpływają na codzienne życie obywateli.

Pięć obszarów misji zostało wskazanych podczas negocjacji programu "Horyzont Europa". Aby zawęzić pięć szerokich obszarów misji, Komisja wyznacza zarząd misji dla każdego obszaru. Do końca 2019 r. zarządy misji mają zidentyfikować pierwsze możliwe konkretne działania, cele i harmonogram. Rady będą dyskutować z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich podczas pierwszych Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24–26 września.

Autor: KB/adso / Źródło: PAP