Prof. Safjan: w ten sposób kończą się rządy prawa i podział władzy

Polska

tvn24Prof. Marek Safjan komentował brak publikacji wyroku TK

- Argumenty Trybunału Konstytucyjnego nie mogą być kwestionowane przez rząd - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 prof. Marek Safjan, były prezes TK, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

- Wyrok TK jest ostateczny i powszechnie obowiązujący. Niezależnie od tego, czy zostanie opublikowany, jest wiążący. Powstaje pytanie, w jaki sposób ten wyrok może wejść w życie. Może to mieć znaczenie w tym sensie, że będzie powodował utratę mocy obowiązującej ustawy, która została uznana za niekonstytucyjną. Na to jest odpowiedź - zauważył prof. Safjan. - Istnieje droga, aby prezes TK ogłosił - obwieszczeniem - o utracie mocy obowiązującej ustawy, która została uznana za niezgodną z konstytucją. Ten mechanizm powinien zostać zastosowany wtedy, kiedy okaże się, że rząd trwa w swoim postanowieniu o niepublikowaniu wyroku TK - mówił były prezes TK.

- Z punktu widzenia konstytucji i oczywistych reguł prawa nie ma możliwości odmówienia publikacji wyroku TK. Takiej możliwości nie ma pani prezes Rady Ministrów, ani nikt inny, bo nikt nie jest upoważniony do tego, aby cenzurować wyroki TK - podkreślił prof. Safjan.

- Odmowa publikacji to bardzo niebezpieczny sygnał, bo to sygnał adresowany nie tylko do Trybunału, ale również do wszystkich sądów w Polsce i wszystkich sędziów. Możemy wyobrazić sobie sytuację, że za chwilę jakiś funkcjonariusz rządu powie, że go wyrok jakiegoś sądu nie wiąże, ponieważ powie, że jest wydany nielegalnie i narusza prawo. W ten sposób kończą się rządy prawa i podział władzy - stwierdził.

"Sytuacja tworzy stan zagrożenia przestrzegania konstytucji"

Prof. Safjan wskazał, że nie słyszał argumentów, z których wynikałoby, iż Trybunał nie mógłby w tej sprawie orzekać na podstawie konstytucji.

- TK bardzo jednoznacznie i mocno argumentował. dlaczego orzeka na podstawie konstytucji. Te argumenty są absolutnie jednoznaczne i nie mogą być kwestionowane, a już na pewno nie mogą być kwestionowane przez rząd i funkcjonariuszy władzy. Żaden argument, który przeciwstawiałby jakieś racje przeciwko TK nie został do tej pory zaprezentowany - zauważył były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Cała ta sytuacja tworzy stan bezpośredniego zagrożenia dla przestrzegania konstytucji i państwa prawa - podkreślił Safjan.

- Twierdzenie, że spotkanie TK to spotkania przy kawie o charakterze towarzyskim samo w sobie tworzy stan zagrożenia dla państwa prawa. Dlatego jest to przejaw, ze strony władzy wykonawczej, tworzenia zagrożenia autorytetu TK - ocenił.

Wyrok TK

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Sędziowie uznali jej kluczowe przepisy za niezgodne z konstytucją, a całość ustawy za niezgodną z tzw. zasadą poprawnej legislacji.

Jednocześnie rząd - w tym sama premier Beata Szydło - zapowiedzieli, że nie dojdzie do publikacji wyroku, ponieważ ich zdaniem zapadł on wbrew przepisom badanej nowelizacji.

W piątek w "Piaskiem po oczach" gościem będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: kło / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: