Prof. Gliński: 500 złotych na dziecko możliwe już w pierwszym półroczu

[object Object]
Piotr Gliński był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/21

Świadczenie na dzieci jest częścią planu PiS, by zwiększyć wzrost gospodarczy przez pobudzenie konsumpcji - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński. - Jest szansa, że w pierwszym półroczu zostanie zrealizowanie 500 złotych na dziecko - dodał.

PiS planuje, by comiesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko, do ukończenia przez nie 18 roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł.

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku czy 500 złotych na dziecko to są dodatkowe pieniądze na rynek, które powinny uruchomić efekt konsumpcyjny, popytowy - zapowiadał prof. Gliński. - Jest szansa, że w pierwszym półroczu to zostanie zrealizowanie - dodał.

Szef Rady Programowej PiS wytłumaczył, że ustawa wprowadzająca to świadczenie musi być "normalnie procedowana". - Nie będziemy robili tak, jak PO, że w ciągu 24-48 godzin jakieś tam potrzebne ustawy sobie realizujemy, będziemy przestrzegać procedur, a przede wszystkim zasady, że musi być debata - tłumaczył.

Bilion czterysta

Prof. Gliński podtrzymał też obietnicę złożoną wcześniej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że przeznaczą "bilion czterysta miliardów złotych na inwestycje". - To jest potrzebne do tego, by utrzymywać wzrost PKB na poziomie 4-5 procent - dodał.

Jednocześnie profesor nie przybliżył, w jaki sposób nowy rząd ma zamiar pomóc osobom, które mają trudności w spłacaniu kredytów we frankach szwajcarskich. Zapewnił, że "toczą się rozmowy". - Tu musi być realny kompromis - dodał, nie wchodząc w szczegóły.

Restrukturyzacja rządu

Jak zapowiedział szef Rady Programowej PiS, nowy rząd zreorganizuje ministerstwa. PiS już wcześniej zapowiadał połączenie Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Chcemy jeszcze wyodrębnić dwa ministerstwa, choć będzie bardzo trudno to zrobić od razu. Oddzielne Ministerstwo Gospodarki Morskiej, z uwagi na specyficzne problemy tej branży, podobnie jak oddzielne Ministerstwo Energii - zapowiadał Gliński.

- W przyszłości chcemy też zlikwidować Ministerstwo Skarbu Państwa, ale to jest kwestia długiego procesu. Podstawą naszych prac będzie najprawdopodobniej Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju - dodał.

"Wrzutka medialna"

Piotr Gliński zdystansował się od pogłosek krążących na początku tygodnia, że jest rozważany przez PiS jako kandydat na premiera. We wtorek wieczorem komitet polityczny tej partii zdecydował, że zgodnie z zapowiedzią w kampanii wyborczej, na urząd szefa rządu wysuną kandydaturę Beaty Szydło.

- Żadnych ważnych rozmów na ten temat nie przeprowadzałem - zapewnił. O doniesieniach o jego kandydaturze powiedział, że była to "wrzutka medialna, a może jakieś domysły".

Profesor nie powiedział, czy będzie pełnić jakąś funkcję w nowym rządzie. - Za wcześnie by mówić o tych sprawach, w ciągu tygodnia-dwóch wszystko będzie jasne - uciął.

"Polityka to gra zespołowa"

Na pytanie, kto znajdzie się w rządzie PiS, Gliński odpowiedział: przede wszystkim państwowcy i ludzie uczciwi, i pracowici.

- Polityka to jest gra zespołowa. Pani Szydło będzie konsultowała swoje decyzje z kierownictwem partii - mówił profesor. Wyjaśnił, że "konsultacje to konsultacje" i nie polegają "na przekazaniu kartki" z poleceniami. Uznał, że konsultacje z zapleczem politycznym to "normalne w demokracji".

Jednocześnie zapewnił, że w doborze ministrów "decydujące słowo ma premier".

Autor: fil/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz, że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione. "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szukają turysty, który samotnie wyruszył na szlak z zamiarem wejścia na Czerwone Wierchy. Od soboty nie ma z nim kontaktu. Znaleziono auto mężczyzny zaparkowane przy wyjściu do Doliny Kościeliskiej.

Samotnie wyruszył na szlak i do tej pory nie wrócił. Poszukiwania turysty w Tatrach

Samotnie wyruszył na szlak i do tej pory nie wrócił. Poszukiwania turysty w Tatrach

Autor:
mm/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do szpitala w Krotoszynie (Wielkopolska) zgłosiła się 19-latka z noworodkiem. Medykom miała powiedzieć, że dziecko znalazła w lesie. Jak informuje prokuratura, okazało się, że to ona jest matką. Teraz policja i prokuratura badają, czy doszło do narażenia zdrowia i życia dziecka na niebezpieczeństwo.

19-latka urodziła w lesie. Sprawę bada policja i prokuratura

19-latka urodziła w lesie. Sprawę bada policja i prokuratura

Autor:
tam
Źródło:
PAP, TVN24 Poznań

Jedna czwarta informacji prasowych dotyczących składu przyszłego rządu Donalda Tuska nie jest zgodna z prawdą - powiedział w TVN24 wicemarszałek Sejmu, lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Mówił o przewidywanym udziale Lewicy w tym gabinecie.

Czarzasty o obsadzie stanowisk w rządzie Tuska: Jedna czwarta informacji nieprawdziwa. Jest inaczej

Czarzasty o obsadzie stanowisk w rządzie Tuska: Jedna czwarta informacji nieprawdziwa. Jest inaczej

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Wtorek będzie kolejnym dniem obrad pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Wczoraj zaprzysiężony został nowy rząd bez większości Mateusza Morawieckiego, który musi teraz przedstawić expose. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że najpewniej wysłuchamy go 11 grudnia. - Wynika z tego, że jeśli chodzi o Unię Europejską, będzie nas reprezentował premier Tusk - komentował w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny wtorek.

Expose najpewniej 11 grudnia. "Wynika z tego, że jeśli chodzi o Unię, będzie nas reprezentował premier Tusk"

Expose najpewniej 11 grudnia. "Wynika z tego, że jeśli chodzi o Unię, będzie nas reprezentował premier Tusk"

Autor:
akw/
ft,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Intensywne opady śniegu możliwe są we wtorek w kilku województwach. Na Dolnym Śląsku pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 25 centymetrów. Obowiązują alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części kraju niebezpieczeństwo na drogach będzie stwarzać gołoledź, przed czym również ostrzega IMGW.

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

Trzy nastolatki zostały potrącone na przejściu dla pieszych w miejscowości Gromnik (woj. małopolskie). Zostały przetransportowane do szpitala. Kierująca osobówką 20-latka była trzeźwa.

Trzy nastolatki potrącone na przejściu dla pieszych

Trzy nastolatki potrącone na przejściu dla pieszych

Autor:
ms
Źródło:
tvn24.pl

We wtorek wystartuje pasażerski odrzutowiec Virgin Atlantic lecący z Londynu do Nowego Jorku, który będzie napędzany w stu procentach zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF) - podał Reuters. Dodał, że świat lotniczy próbuje pokazać potencjał opcji niskoemisyjnych i zabezpieczyć swoją przyszłość.

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Nagle opuścił własne wesele i wrócił z bronią - tajlandzki parasportowiec i były żołnierz zastrzelił swoją świeżo poślubioną żonę i trzy inne osoby. Telewizja BBC, powołując się na miejscową policję, poinformowała, że mężczyzna następnie odebrał sobie życie.

Strzelanina w Tajlandii. Pan młody zabił cztery osoby na weselu, w tym pannę młodą

Strzelanina w Tajlandii. Pan młody zabił cztery osoby na weselu, w tym pannę młodą

Autor:
asty/ft
Źródło:
PAP

Wzywamy do natychmiastowych działań w celu wykonania wyroku i zapewnienia prawidłowości funkcjonowania najważniejszego organu sądowego w Polsce - zaapelował w uchwale zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na korzyść Lecha Wałęsy.

Apel o natychmiastowe działania. Uchwała Stowarzyszenia Sędziów "Themis" po wyroku ETPCz w sprawie Wałęsy

Apel o natychmiastowe działania. Uchwała Stowarzyszenia Sędziów "Themis" po wyroku ETPCz w sprawie Wałęsy

Autor:
asty/ft
Źródło:
TVN24

Zagraniczne media piszą o zaprzysiężeniu rządu Mateusza Morawieckiego. Portal Politico napisał, że mimo kilkutygodniowych prób rozmów z parlamentarzystami opozycji Morawiecki nie był w stanie wykazać, że jakiekolwiek inne partie są skłonne do współpracy z nim. Zgodnie uznaje się też, że działania polityków PiS opóźniają przekazanie władzy byłemu przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

"Farsa", "rząd zombie", "administracja skazana na porażkę". Zagraniczne media o zaprzysiężeniu rządu Morawieckiego

"Farsa", "rząd zombie", "administracja skazana na porażkę". Zagraniczne media o zaprzysiężeniu rządu Morawieckiego

Autor:
asty/ft
Źródło:
Politico, Bloomberg, Reuters, Financial Times, El Mundo, ANSA, Le Monde

Wtorek to kolejny dzień pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Posłowie mają m.in. powołać Rzecznika Praw Dziecka i członka komisji ds. pedofilii. W harmonogramie obrad przewidziano też debatę nad trzema projektami powołującymi komisje śledcze. Co jeszcze? Oto harmonogram obrad.

Sejm we wtorek. Powołanie Rzecznika Praw Dziecka i nowe komisje śledcze

Sejm we wtorek. Powołanie Rzecznika Praw Dziecka i nowe komisje śledcze

Autor:
kgo//am
Źródło:
PAP
Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju podjęła decyzję o przyjęciu projektu ustawy autorstwa Polski 2050 w sprawie handlu w tegoroczną Wigilię, która przypada w niedzielę. Zamiast w Wigilię sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia bieżącego roku w pełnym zakresie godzin.

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

61-latek utonął w rzece Wolbórce w miejscowości Młynary (woj. łódzkie). Według wstępnych ustaleń służb, mężczyzna poszedł morsować i nie wrócił do domu. Do szpitala trafiła żona mężczyzny, która zemdlała, gdy na miejscu pojawili się strażacy.

Poszedł morsować, nie wracał długo do domu. 61-latek nie żyje

Poszedł morsować, nie wracał długo do domu. 61-latek nie żyje

Autor:
pk/tam
Źródło:
tvn24.pl

Wycieczka z Żor wracała z Warszawy na Śląsk. Autokar z dziećmi utknął w Kątach Węgierskich - miejscowości na północ od stolicy. Kierowca autobusu był badany w karetce.

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Autor:
mg/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Północnokoreańska agencja KCNA poinformowała we wtorek, że Kim Dzong Un otrzymał "szczegółowe zdjęcia" Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno przez Pjongjang pierwszego satelitę szpiegowskiego.

KCNA: Kim Dzong Un otrzymał "szczegółowe zdjęcia" Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców marynarki USA

KCNA: Kim Dzong Un otrzymał "szczegółowe zdjęcia" Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców marynarki USA

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Jan K., ginekolog skazany za zgwałcenie pacjentki, nie jest już pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest też zawieszony w pracy na uczelni. Sąd nie zakazał mu wykonywania zawodu, więc K. przez długi czas prowadził praktykę i miał zajęcia ze studentami. Ich relacje są porażające.

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Źródło:
Fakty TVN

Dominika Chorosińska została ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego. O aktorce i polityczce w ostatnich latach głośno było nie tylko za sprawą jej ról. Ostatnio w mediach komentowane było jej zachowanie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji.

Aktorka serialowa nową minister kultury. Kim jest Dominika Chorosińska

Aktorka serialowa nową minister kultury. Kim jest Dominika Chorosińska

Autor:
wac//az
Źródło:
tvn24.pl, Wirtualnemedia.pl

W Pałacu Prezydenckim został w poniedziałek powołany nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który nie ma szans na zdobycie wotum zaufania w nowym Sejmie. Oto skład Rady Ministrów.

Oto ministrowie w rządzie bez większości. Lista nazwisk

Oto ministrowie w rządzie bez większości. Lista nazwisk

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratorzy postawili zarzuty dwóm patostreamerom - Kawiaqowi, czyli Marcinowi F. i jego koledze Bartłomiejowi K. - którzy podczas transmisji w internecie mieli znęcać się nad upijanymi dziewczynami. Gdy o sprawie stało się głośno, nastolatkowie wyjechali za granicę. - Złożyli wyjaśnienia, ale umniejszali swoją rolę - przekazali śledczy. Sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzn na trzy miesiące.

Zarzuty i areszt dla dwóch patostreamerów po transmisjach w internecie. "Umniejszali swoją rolę"

Zarzuty i areszt dla dwóch patostreamerów po transmisjach w internecie. "Umniejszali swoją rolę"

Aktualizacja:
Autor:
ms,
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

- To mój pierwszy singiel i spełnienie marzenia - mówi Dorota Gardias, prezenterka pogody TVN. Dziś premierę ma jej piosenka "Przed siebie". Za kilka tygodni ukaże się kolejna. Czy Gardias ma w planie wydanie płyty? 

Dorota Gardias wydała debiutanckiego singla. Będzie płyta?

Dorota Gardias wydała debiutanckiego singla. Będzie płyta?

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24

Zwycięzcą 12. edycji "Top Model" został Dominik Szymański. Zdobył 200 tysięcy złotych i kontrakt z agencją Selective Management. Jego zdjęcie ukaże się też na okładce magazynu "Glamour". - Bałem się troszkę na początku, że Dominik to będzie taka typowa smutna historia. Ale to jest superchłopak. Po to robimy ten program, żeby dać szansę takim ludziom - mówił Marcin Tyszka, juror programu. Finał "Top Model" można oglądać w Playerze.   

"Chcę udowodnić pani od matematyki, że nie skończę na kopaniu rowów". Kim jest zwycięzca "Top Model"?

"Chcę udowodnić pani od matematyki, że nie skończę na kopaniu rowów". Kim jest zwycięzca "Top Model"?

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24