Polska

Prof. Davies z polskim obywatelstwem. "Chcę być równy z żoną. Ona ma dwa paszporty"

Polska

Davies z polskim obywatelstwem
tvn24Prezydent wręczenia brytyjskiemu historykowi aktu nadania polskiego obywatelstwa

Prof. Norman Davies jest niezwykłym Polakiem, osobą zasłużoną dla naszego kraju - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając brytyjskiemu historykowi akt nadania polskiego obywatelstwa. - Można być wiernym Polakiem i wiernym Brytyjczykiem, bez zgrzytu - podkreślał z kolei Davies.

- Jest pan niezwykłym Polakiem, cieszę się, że mogę panu wręczyć obywatelstwo polskie, kraju, który z trudem przezwyciężył system, który nas oddzielał od świata zachodniego, który konsekwentnie od 25 lat stara się nawiązać pozrywane, nadwyrężone więzy łączące nas ze światem zachodnim. Jest to dla mnie okazja niezwykła, moment szczególny, kiedy można wręczyć obywatelstwo polskie osobie nie tylko zasłużonej dla Polski, ale również osobie, która jest dobrym sygnałem, płynącym do środka Polski i jednocześnie na zewnątrz - powiedział prezydent. Komorowski podkreślił, że wielką satysfakcją jest dla niego fakt, iż może wręczyć Daviesowi obywatelstwo polskie, w 25-lecie odzyskania przez Polskę wolności. Zdaniem prezydenta, dzisiaj wielkim zadaniem jest nie tylko opowiadanie światu historii Polski, ale też pokazywanie nam w Polsce, jak świat nas widział. "To wielkie zadanie w wielkiej mierze wypełniane przez pana profesora" - ocenił. - Dla mnie możliwość wręczenia panu obywatelstwa polskiego, jest potwierdzeniem tego, że Polska zachowała szczególny urok, zachowała ten blask asymilacyjny dawnej Rzeczypospolitej. Za to serdecznie dziękuję - mówił prezydent, zwracając się do profesora.

Prezydent Komorowski wręczył brytyjskiemu historykowi aktu nadania polskiego obywatelstwa
Prezydent Komorowski wręczył brytyjskiemu historykowi aktu nadania polskiego obywatelstwatvn24

"Równy z żoną"

Prof. Davies, który także zabrał głos podczas piątkowej uroczystości w Belwederze, zażartował: - Nie spodziewałem się tego, myślałem, że paszport przyjdzie kiedyś pocztą.

Podziękował prezydentowi za "nieprzeciętną odwagę" i "gotowość przyjęcia do zagrody czarnego baranka z drugiej strony gór".

- Przepraszam za taką metaforę - ona jest absolutnie zrozumiała w Walii, nawet na Podhalu, ale w Warszawie niekoniecznie - dodał. Podkreślił, że nie zamienia obywatelstwa brytyjskiego na polskie. - Chcę być równy ze swoją żoną. Ona ma dwa paszporty - polski i brytyjski, ja chcę mieć to samo - mówił Davies. - Od dzisiaj będę miał podwójne obywatelstwo. To ważna uwaga, bo taki stan rzeczy jest zupełnie naturalny. (...) Każdy człowiek ma wielowarstwową tożsamość albo jest do tego zdolny. Można bez problemu być patriotą krakowskim lub wrocławskim, patriotycznym Polakiem i oddanym Europejczykiem równocześnie. Tak samo można - w normalnych czasach - być wiernym Polakiem i wiernym Brytyjczykiem, bez zgrzytu - podkreślił. Jak mówił, za często spotyka w Polsce ludzi, którzy "bezmyślnie przyjmują czarno-białe kategorie: my i oni, Polacy-obcy, patriota-zdrajca, syn narodu i gość z zagranicy". - Taki sposób myślenia wysadza demokrację, jest więcej niż fałszywy. Budzi pogardę i strach, przeszkadza we współpracy, otwiera drzwi na manipulacje demagogów i populistów - podkreślił Davies.

Historycznie o Polsce

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972).

Praca została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997 r.; wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem m.in. takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Mikrokosmos" czy "Powstanie '44". W 2012 roku w Święto Niepodległości Davies został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Davies, przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie.

Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości