Dudek uważa, że pat będzie trwać do chwili, gdy PiS zgromadzi większość konstytucyjną

Polska

tvn24Renata Kim i Antoni Dudek byli gośćmi programu "Tak jest"

- Prezes Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość wydali wyrok śmierci na demokrację liberalną w Polsce. To jest poza dyskusją - podkreślił prof. Antoni Dudek, który razem z dziennikarką "Newsweeka" Renatą Kim byli gośćmi w programie "Tak Jest" w TVN24.

- Brniemy w kierunku paraliżu Trybunału, który będzie polegał na tym, że Trybunał orzeknie niekonstytucyjność ustawy na swój temat, a podejrzewam, że rząd, większość sejmowa i prezydent tego nie uznają, mówiąc, że Trybunał orzekał niezgodnie z ustawą - przewidywał prof. Antoni Dudek.

Prof. Dudek: "pat konstytucyjny" będzie trwać aż PiS zbierze większość konstytucyjną

Prof. Dudek stwierdził, że „pat konstytucyjny” będzie trwać do momentu, w którym PiS zgromadzi większość konstytucyjną, co rozwiąże - jego zdaniem - problem definitywnie, ponieważ nastąpi „reset Trybunału Konstytucyjnego”.

Według historyka większość konstytucyjną PiS może zdobyć z pomocą części posłów Platformy Obywatelskiej. - W tej chwili, gdy obserwuję głosowania, tam zawsze brakuje 20-30 posłów. Nie ma ich w tych kluczowych głosowaniach. Niby ważą się losy demokracji, a zawsze brakuje części posłów. Pytaniem jest, co się stanie po wyborach (przewodniczącego - red.) w PO - zwrócił uwagę prof. Dudek. Zauważył, że wystarczy, iż część posłów nie pojawi się na głosowaniu w sprawie zmian w konstytucji, a PiS będzie mieć potrzebną większość.

"Demokracja liberalna w Polsce jest w śmiertelnym zagrożeniu"

Dziennikarka „Newsweeka” Renata Kim podkreśliła, że Polska znalazła się w sytuacji, w której „konstytucja została zawieszona”. - Dla prezesa Kaczyńskiego i PiS jest to bardzo wygodne, doskonale się rządzi bez konstytucji. Można udawać, że jej nie ma, można przepychać ustawy, uchwały, nie zwracać uwagi na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i robić swoje. Zwróćmy uwagę, że PiS właśnie to robi. W niezwykle szybkim tempie czyta ustawy i je przegłosowuje - zauważyła Kim. - Jesteśmy nad przepaścią jako kraj - dodała.

Nie zgodził się z tym stwierdzeniem prof. Dudek. - Mamy poważny kryzys konstytucyjny. Co do utraty demokracji, to bym dyskutował. Musielibyśmy ustalić co to jest demokracja. Oczywiście, demokracja liberalna w Polsce jest w śmiertelnym zagrożeniu. Prezes Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość wydało wyrok śmierci na demokrację liberalną w Polsce. To jest poza dyskusją - podkreślił historyk, który wyjaśnił jednocześnie, że „demokracja liberalna” to „rządy większości przy bardzo mocnym zagwarantowaniu praw mniejszości”.

Pytany o to, co będzie dalej z przejęciem państwa przez PiS, historyk wyraził wątpliwości czy partia sobie poradzi. - Na razie (PiS - red.) przejmuje kolejne segmenty państwa, zresztą śladem swoich poprzedników, tylko robi to w sposób gwałtowny zrażając do siebie ogromną ilość ludzi - ocenił prof. Dudek.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: tmw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: