Krótsza i łatwiejsza droga do wojska. Szef MON: zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie nie byli zniechęcani

TVN24 | Polska

Autor:
kb//rzw
Źródło:
PAP
Błaszczak: uprościliśmy i skróciliśmy proces rekrutacyjny do wojskaTVN24
wideo 2/2
TVN24Błaszczak: uprościliśmy i skróciliśmy proces rekrutacyjny do wojska

Uprościliśmy i skróciliśmy proces rekrutacji do Wojska Polskiego - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Wymienił już działający portal rekrutacyjny, zapowiedział przyspieszenie rozmów kwalifikacyjnych i badań lekarskich oraz skrócenie i zintensyfikowanie szkolenia podstawowego.

- Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby młodzi ludzie, którzy decydują się na to, aby służyć w Wojsku Polskim, nie byli zniechęcani poprzez długotrwały i skomplikowany proces rekrutacji - tłumaczył na środowej konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dlatego - jak dodał - wojsko "znacząco uprościło i skróciło proces rekrutacji".

Uproszczony i skrócony proces rekrutacji

Szef MON poinformował ponadto, że działa już nowy portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl. Zapowiedział, że rozmowa kwalifikacyjna, badanie lekarskie i rozmowa z psychologiem zostaną przyspieszone i potrwają maksymalnie jeden lub dwa dni. Wszystkie te formalności - przekazał - będą prowadzone w Wojskowych Centrach Rekrutacyjnych.

- To zmiana podejścia, zmiana filozofii, polegająca na tym, że wszystkie te działania, które dotychczas były rozproszone, będą skoncentrowane w jednym miejscu - mówił Błaszczak.

Skrócone i zintensyfikowane szkolenie podstawowe

Szef MON poinformował, że skrócone zostanie i zintensyfikowane szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni, a zajęcia będą odbywały się także w soboty. Jak dodał, w trakcie szkolenia będą wykorzystywane także metody e-learningowe, na przykład podczas nauki regulaminu wojskowego.

- To jest ta formuła, to jest ta zmiana, która spowoduje znaczne przyspieszenie i ułatwienie przystępowanie do Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak.

Autor:kb//rzw

Źródło: PAP