CKE zdradza szczegóły próbnych egzaminów ósmoklasisty i matur

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna Suchecka, justyna_suchecka@tvn.pl
Źródło:
tvn24.pl
TVN24Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej zmianie terminów egzaminów

Uczniowie rozwiązują zadania egzaminacyjne, a następnie wysyłają je nauczycielom mailem – tak według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mają przebiegać próbne egzaminy ósmoklasisty i maturalne. CKE apeluje, by nie wystawiać z nich ocen.

– Chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE. Ta pomoc ma polegać na przygotowaniu próbnych egzaminów, które uczniowie będą mogli pobrać z internetu.

Zainteresowane szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić próbę dla ósmoklasistów od 30 marca do 1 kwietnia. Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Arkusze będą publikowane codziennie od godz. 9.

Najpierw nauczyciele, później uczniowie

Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół, którzy mają udostępnić je nauczycielom.

Na stronie CKE zostaną one upublicznione 8 kwietnia.

"Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę i nauczyciela formie" – czytamy w komunikacie CKE.

Komisja sugeruje, że rozwiązania można zapisać np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, na wydruku, korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu); na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Nie wystawiajcie ocen

CKE zachęca, by uczniowie przesyłali swoje rozwiązania do nauczycieli, którzy będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną o tym, jak im poszło.

"Uprzejmie proszę dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole. Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne" – podkreśla szef CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Harmonogram maturzystów

Podobnie rzecz ma się z próbnymi maturami.

2 kwietnia o godz. 9 opublikowany zostanie próbny arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym, a o godz. 14 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz fizyki.

3 kwietnia – o godz. 9 z podstawowej matematyki, a o 14 z matematyki rozszerzonej, filozofii, łaciny, historii sztuki oraz historii muzyki.

6 kwietnia – rano opublikowane zostaną arkusze z języków obcych na poziomie podstawowym, a popołudniu – rozszerzonym.

7 kwietnia – rano opublikowane zostaną biologia oraz wiedza o społeczeństwie (o godz. 9), a popołudniu geografia oraz informatyka.

8 kwietnia znane będą rano arkusze z chemii oraz języków mniejszościowych na poziomie podstawowym, a popołudniu z historii i języków mniejszościowych na poziomie rozszerzonym.

Rozwiązania znów najpierw dostaną nauczyciele, a dopiero od 15 kwietnia – uczniowie.

– Nie ma planów przeprowadzania właściwych egzaminów przez internet, chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach do nich – podkreślał Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl. - Takie systemy, które umożliwiałyby rozwiązywanie zadań na komputerach tysiącom uczniów na raz, buduje się latami. My takiego systemu nie mamy.

Zgodnie z planem egzaminy ósmoklasisty powinny się rozpocząć 21 kwietnia, matury – 4 maja.

Autor:Justyna Suchecka, justyna_suchecka@tvn.pl

Źródło: tvn24.pl