Prezydium KRS zajmie się sprawą sporu w krakowskim Sądzie Okręgowym

TVN24

Prezydium KRS podejmie decyzję w sprawie sporu w krakowskim Sądzie Okręgowymtvn24
wideo 2/6

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa do wyjaśnienia sytuacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie postanowił przekazać tę sprawę na posiedzenie Prezydium Rady, które ma podjąć decyzję - poinformował w środę wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann.

Jak informował we wtorek rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera, na środę zostało wyznaczone zebranie zespołu KRS, który miał "przyjrzeć się sytuacji na terenie sądu krakowskiego w kontekście (...) jakiegoś konfliktu, bo tutaj dwie strony zgłaszają całkiem sprzeczne informacje". - Temu ma służyć powołanie zespołu, który chyba powinien zająć się wyjaśnieniem tej sytuacji, aby ta sytuacja wróciła do normy dla dobra obywateli - mówił Mitera.

W poniedziałek Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu SO w Krakowie poparło m.in. wotum nieufności wobec Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej (obecnej członkini KRS). Wotum nieufności wyrażone w maju przez Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie zawierało także wezwanie do sędzi Pawełczyk-Woickiej do natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

"Bardzo ciekawe zaproszenie"

Jak przekazał w komunikacie wiceprzewodniczący KRS sędzia Wiesław Johann, na środowe posiedzenie zespołu Rady, mimo zaproszenia, nie stawiła się była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Morawiec oraz delegacja tego sądu.

- Zespół KRS postanowił przekazać sprawę wyjaśnienia sytuacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie na posiedzenie prezydium Rady w celu podjęcia decyzji - dodał Johann.

Sędzia Morawiec w rozmowie z TVN24 wyjaśniała, że zaproszenie na środowe posiedzenie dostała bardzo późno. - Bardzo ciekawe zaproszenie, bo napisane przez pracownika biura KRS na adres mailowy prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie - mówiła.

"Bardzo ciekawe zaproszenie"
tvn24

- To zaproszenie wyszło wczoraj (we wtorek - red.) o godzinie 14:51, a zaproszenie sekretariat prezesa przesłał na mój adres służbowy mailowy o godzinie 15:01. Teoretycznie mogłam nie otworzyć skrzynki mailowej o tej godzinie - wyjaśniła sędzia Morawiec.

Była prezes krakowskiego sądu dodała, że sędziowie mają dostęp do służbowej skrzynki mailowej jedynie w budynku sądu. Sama posiada komputer, który pozwala jej na dostęp do niej poza jej biurem.

Sędzia Morawiec wyznała, że była bardzo zdziwiona, gdy w domu sprawdziła swoją skrzynkę pocztową.

Biuro KRS poinformowało, że - o ile nie zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie - najbliższy termin posiedzenia prezydium Rady wyznaczony jest na 9 lipca.

Sędziowskie wotum nieufności wobec prezes Sądu Okręgowego w Krakowie

Zebranie Sędziów SO w Krakowie 24 maja w uchwale oceniło, iż przyjęcie przez Pawełczyk-Woicką funkcji prezesa SO w Krakowie nastąpiło "wbrew stanowisku środowiska sędziów i jest wyrazem lekceważenia porządku konstytucyjnego w Państwie, gdyż wspiera zmiany, których celem jest zniszczenie trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa". "Nadto dotychczasowy sposób pełnienia przez sędzię Pawełczyk-Woicką funkcji prezesa wskazuje na jej brak wystarczających kwalifikacji i doświadczenia oraz brak umiejętności współpracy z pozostałymi organami sądu. Ponadto uważamy, że w swoich działaniach zmierza ona do zastraszenia sędziów w celu ich podporządkowania czynnikowi politycznemu, którego interesy reprezentuje" - ocenili sędziowie w majowej uchwale.

Pawełczyk-Woicka jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie od 9 stycznia. Została powołana na to stanowisko przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Poprzednia prezes Beata Morawiec (prezes zarządu Stowarzyszenia Sędziów "Themis") została odwołana przez ministra z końcem listopada ubiegłego roku. O odwołaniu prezes Morawiec Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie zawierającym jednocześnie informacje o dokonanych w tym samym dniu zatrzymaniach dyrektorów krakowskich sądów w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji i ich natychmiastowym odwołaniu. Jak podano w komunikacie, "w ocenie ministra, sędzia Morawiec, jako ówczesny zwierzchnik służbowy dyrektora, nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną Sądu Okręgowego w Krakowie".

Sędzia Morawiec złożyła pozew przeciwko Zbigniewowi Ziobrze dotyczący naruszenia jej dóbr osobistych i godności sprawowanego urzędu.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP