Polska

Prezydent "Za życiem". Ustawa podpisana

Polska

"Za życiem"
tvn24Program "Za życiem" wywołał dużą dyskusję ("Polska i Świat" z 3.11.2016)

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2017 roku.

Kilka dni temu w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezydent powiedział, że program "Za życiem" to "kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu".

- Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę, znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę - mówił prezydent Duda.

- W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany - dodał.

Co w projekcie?

Ustawa przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być natomiast asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych. Zgodnie z ustawą, do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

PROJEKT "ZA ŻYCIEM" W PUNKTACH

[object Object]
Rafalska: pierwszy pakiet ustaw "Za życiem" od 1 lipcatvn24
wideo 2/16

Autor: ts/kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości