Polska

Prezydent: Warto budować porozumienia i sojusze, a nie się awanturować

Polska

Prezydent dziękuje rządowi. "Warto budować porozumienia i sojusze, a nie się awanturować"
tvn24Prezydent podsumował negocjacje budżetowe

- Dla mnie jest to wielka lekcja polityki europejskiej, w której warto budować porozumienia i sojusze, a nie warto się awanturować i protestować w sposób jałowy - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski, podsumowują unijny szczyt budżetowy. Podziękował też rządowi oraz "siłom politycznym wspierającym rząd".

Zdaniem prezydenta szczyt "to jest też sukces polegający na tym, że Polska zdołał umiejętnie wpisać się w obyczaje i normy polityczne obowiązujące w Europie".

- Te ogromne środki to szansa nie tylko na to, że nasze dzieci i w wnuki, ale także i my sami doczekamy momentu kiedy Polska będzie krajem lepszym i zamożniejszym. Rzeczą niedobrą jest tendencja pomniejszania własnego sukcesu i niszczenia samemu wysokich ocen. Źle się dzieje jeżeli własnymi rękoma stara się pomniejszyć Polski sukces - podkreślił prezydent.

Bardzo dziękuję

Prezydent podziękował też wszystkim zaangażowanym w negocjacje budżetowe. - Ja kieruję moje podziękowania zarówno do premiera jak i do całego rządu oraz sił politycznych wspierających ten rząd. Ale też do sił opozycji, które chciały na miarę swoich opozycyjnych możliwości uczestniczyć w batalii o ostateczny kształt budżetu europejskiego - podkreślił Bronisław Komorowski.

I dodał: - Ta batalia o budżet jeszcze się nie zakończyła, jeszcze trwa. Chcę wyrazić głęboką nadzieję, że w ramach debaty i głosowania w PE wszystkie siły polityczne Polski będą solidarnie broniły polskiego sukcesu - ocenił.

Według Komorowskiego "już dziś powinniśmy też myśleć jak najmądrzej te pieniądze wykorzystać". - Tak, żebyśmy nie ulegali pokusom łatwego konsumowania tych środków. Żebyśmy wspólnym wysiłkiem zainwestowali te środki w dalszy rozwój kraju - zaznaczył prezydent.

Porozumienie

Zgodnie z ustaleniami unijnych przywódców z budżetu UE na lata 2014-20 Polska otrzyma 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To daje jej pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Porozumienie ws. budżetu UE zostało osiągnięte na szczycie UE w piątek po trwających grubo ponad dobę negocjacjach.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości