Prezydent proponuje referendum ws. JOW-ów 6 września

Prezydent proponuje: referendum ws. JOW-ów 6 września
Prezydent proponuje: referendum ws. JOW-ów 6 września
tvn24
tvn24Prezydent proponuje referendum dot. trzech kwestii

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii z budżetu i systemu podatkowego. Jak poinformował, proponowany termin referendum to 6 września.

- Wysyłam do marszałka Senatu zarządzenie w sprawie referendum w Polsce, bo zgodnie z konstytucją Senat musi to pozytywnie zaopiniować. Termin referendum jest przewidziany na 6 września, dlatego, aby stworzyć realną możliwość wzięcia udziału w głosowaniu jak największej ilości Polaków, a więc już poza okresem wakacyjnym - powiedział Komorowski.

Prezydent podkreślił, że "inicjatywa referendalna jest po to, żeby obywatele, a nie tylko partie polityczne, mogli się wypowiedzieć". - Dopiero po zajęciu stanowiska Polaków, siły polityczne w Sejmie, mam nadzieję, zajmą się tą kwestią - dodał.

Trzy kwestie

Zaznaczył, że referendum dotyczy trzech kwestii: "jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zasady, że w przypadku wątpliwości natury prawnej wątpliwości wynikające z ułomności prawa są rozstrzygane na korzyść podatnika".

Prezydent Komorowski argumentuje swoją inicjatywę w sprawie JOW-ów wysokim poparciem w wyborach dla Kukiza, które w jego ocenie jest "sygnałem o oczekiwaniu liczącej się części opinii społecznej na zmiany". Jego zdaniem widać też, że obywatele chcą wzmocnienia mechanizmów, które "pozwalają im bezpośrednio wpływać na bieg spraw w Polsce". - To nie jest tak, że ktoś chce rozstrzygnąć za obywateli jak ma być, tylko prezydent likwiduje barierę prawną, konstytucyjną, która do tej pory uniemożliwiała myślenie i skuteczne działanie na rzecz wprowadzenia JOW-ów do Sejmu - zaznaczył.

Dodał, że "ma nadzieje, że stanowisko zajęte przez większość obywateli polskich będzie miało istotny wpływ na partie polityczne".

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.

Debata u Kukiza?

Prezydent odniósł się także do pomysłu Pawła Kukiza, który zaproponował, że chciałby moderować debatę pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą.

- To jest niejasna propozycja, albo jest się politykiem, albo jest się obywatelem. Propozycja aby dwóch kontrkandydatów debatowało przy udziale trzeciego konkurenta, który przestał być konkurentem w wyborach prezydenckich, wydaje mi się rzeczą dziwną - ocenił prezydent.

- Oczywiście rozumiem intencję pana Pawła Kukiza, że chciałby edukować w zakresie wagi i znaczenia (...) wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, ale mnie przekonywać nie trzeba, ja jestem przekonany - powiedział prezydent. - Rozumiem, że (Kukiz) może i powinien wykorzystać swoją szansę na przekonanie pana Andrzeja Dudy, który publicznie i powszechnie mówi, że jest absolutnie przeciwnikiem jednomandatowych okręgów wyborczych"- dodał. Komorowski zaznaczył, że sam "bardzo chętnie" Pawła Kukiza zaprosi do Pałacu Prezydenckiego, aby - jak mówił - "także wyjaśnić i zaproponować współdziałanie dalsze na rzecz budowania klimatu akceptacji dla JOW-ów w Polsce".

Autor: eos/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości