Prezydent podpisał. Pierwszy krok do polskiej tarczy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych
tvn24
tvn24Prezydent podpisał nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek, podczas wizyty na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu w Szypliszkach, nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. - Z tego miejsca najlepiej widać problemy obronności kraju, ale także to co udało się osiągnąć - powiedział Bronisław Komorowski.

Uroczystość podpisania nowelizacji odbyła się na terenie 184. posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Przejmie Wielkiej w gminie Szypliszki k. Suwałk (Podlaskie). Komorowski ocenił, że z takiego miejsca jak ta jednostka "najlepiej widać problemy obronności kraju, ale też wszystko to, co udało się osiągnąć do tej pory na drodze modernizacji polskiego systemu obronnego".

"To ważny sygnał dla wszystkich"

- Ustawa ta będzie gwarantowała utrzymanie jako priorytetu budowy własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi - powiedział prezydent.

I dodał: - To będzie także ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi i że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdzi Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił, że chodzi o to, aby oprócz wiedzy o zagrożeniu, była możliwość skutecznej reakcji na "zagrożenia idące z powietrza, zarówno o charakterze rakiet, jak i samolotów". Dlatego - jak dodał - właśnie ta jednostka została wybrana na miejsce podpisania ustawy, "która będzie gwarantowała utrzymanie - jako absolutnego priorytetu dla polskich sił zbrojnych - budowy własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi".

Po nowemu

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014-23. Przewiduje ona, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Jednocześnie nowela zastrzega, że na ten cel MON powinien przeznaczać nie mniej niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną wojska. Te ostatnie - zgodnie z już obowiązującym prawem - stanowią co najmniej 20 proc. budżetu MON (faktycznie są wyższe).

Według szefa BBN Stanisława Kozieja na finansowanie programu obrony przeciwrakietowej będzie przeznaczane co najmniej 4-5 proc. budżetu MON rocznie.

Polska obrona

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego zasięgu, a częściowo także średniego. System ma być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO. Do 2022 r. wojsko chce kupić sześć baterii rakiet średniego zasięgu Wisła (to one mają mieć zdolność zwalczania rakiet, według szacunków wojska pierwsza bateria zostanie wprowadzona już w 2017 r.), 11 baterii zestawów krótkiego zasięgu Narew, 77 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, 6 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica (będących obecnie w fazie analitycznej) oraz 152 wyrzutnie i 486 rakiet Piorun. W ramach unowocześnienia obrony powietrznej zaplanowano też zakupy mobilnych stacji radiolokacyjnych Soła i Bystra. Prezydent podpisał ustawę na terenie 184. posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Szypliszkach k. Suwałk (Podlaskie). Jednostka, po wdrożeniu do pracy bojowej, będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja radiolokacyjna w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych. Budowa jednego z sześciu w Polsce supernowoczesnych radarów dalekiego zasięgu, który znajduje się w turystycznym rejonie nad jeziorem Szelment, w 2006 roku budziła protesty mieszkańców, którzy obawiali się, że inwestycja odstraszy turystów. Radar znajduje się na terenie zamkniętym.

Dalej na Podlasie

Po wizycie w Szypliszkach prezydent pojedzie do Suwałk, gdzie spotka się z przedstawicielami firm działającymi w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód. Suwalski Park Naukowo-Technologiczy powstał dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Park otwarto w grudniu 2012 r. Kosztował 67 mln zł. Docelowo ma tam działać 35 firm, działalność zaczęło 9. Nabór firm ma potrwać do 2015 roku.

Autor: mn//gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości