Polska

Prezydent podpisał nowelizację ustaw maturalnych

Polska

Prezydent podziękował nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajku
Prezydent podziękował nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajkutvn24
wideo 2/35

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe, dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Sejm w czwartek w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Jeszcze w nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustaw.

Informację o tym, że Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy, podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę, że państwo musi zagwarantować, aby w każdej średniej szkole maturzyści przystąpili do matury w terminie, dlatego rząd przyjął projekt noweli Prawa oświatowego.

Dyrektor szkoły będzie mógł dopuścić ucznia do matury

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe, w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczą nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.

Ustawa przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 roku.

Egzaminy maturalne powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jest to warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne.

Strajk zawieszony

W czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty, 27 kwietnia do września, ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - mówił Broniarz.

W piątek na Stadionie PGE Narodowym odbywa się debata w sprawie oświaty. ZNP, FZZ i większość organizacji pracodawców zapowiedziało, że nie weźmie udziału w tej inicjatywie.

Autor: kb//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości