Polska

Prezydent odwołał Cezarego Grabarczyka. Jest wniosek o powołanie następcy

Polska

Dymisja Grabarczyka
tvn24Cezary Grabarczyk przyjechał do Belwederu w czwartek późnym wieczorem

Bronisław Komorowski odwołał w czwartek późnym wieczorem Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Jak poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, do prezydenta wpłynął wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka - Borysa Budki.

Cezary Grabarczyk podał się do dymisji w środę wieczorem po doniesieniach o możliwych nieprawidłowościach przy uzyskiwaniu pozwolenia na broń.

Jak poinformowaliśmy w środę, Grabarczyk został nagrany przez Biuro Spraw Wewnętrznych ws. egzaminu na broń, jednak łódzki prokurator nie wystąpił do sądu o to, aby nagrana rozmowa mogła zostać uznana jako dowód w śledztwie. Gdy kolejny prokurator chciał przeszukać jego biuro poselskie, śledztwo zostało mu odebrane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 13 faktów, po których nastąpiła dymisja Grabarczyka

Joanna Trzaska-Wieczorek o dymisji Cezarego Grabarczyka
Joanna Trzaska-Wieczorek o dymisji Cezarego Grabarczyka tvn24

Grabarczyk w Belwederze

Szefowa rządu przyjęła dymisję, a sam Grabarczyk wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, że decyzja ta "leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości", bo "nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości".

Zapewnił też, że nigdy nie wpływał na decyzje procesowe prokuratorów prowadzących śledztwo.

Zgodnie z konstytucją ministrów formalnie powołuje i odwołuje prezydent.

Cezary Grabarczyk pojawił się w Belwederze około godz. 21.45.

Była tam obecna również premier Ewa Kopacz. Jak powiedziała szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, do prezydenta wpłynął wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka - Borysa Budki.

- Należy się spodziewać, że uzupełnienie składu Rady Ministrów będzie miało miejsce na początku przyszłego tygodnia - dodała.

Nowy minister

O tym, że to właśnie Borys Budka zastąpi Grabarczyka Ewa Kopacz poinformowała w czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Podkreśliła, że postawiła na "staranne wykształcenie prawnicze połączone z praktyką w zawodzie" oraz doświadczenie w działalności publicznej gwarantujące rzetelność w wykonywaniu ważnej funkcji państwowej. - Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie zawodowe jak i młodość - zaznaczyła. - Jestem przekonana, że nowo mianowany minister sprawiedliwości będzie z całą determinacją pilotował ten projekt podczas prac parlamentarnych - podkreśliła.

"Borys Budka to najlepszy z możliwych kandydatów" - napisał na Facebooku Cezary Grabarczyk.

ZOBACZ, KIM JEST NOWY MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości