Polska

Prezydent oceniany najgorzej, premier też traci punkty

Polska

Aktualizacja:
 
PAPSpadają notowania prezydenta Kaczyńskiego

Aż 68 proc. Polaków źle ocenia działalność prezydenta - wynika z sondażu CBOS oraz TNS OBOP. Tak złych notowań Lech Kaczyński nie miał od początku swojego urzędowania. Gorzej postrzega się tylko posłów. Ale premierowi notowania też spadają.

Nie mamy zaufania do klasy politycznej - wynika z obu sondaży. Poparcie dla prezydenta, premiera, rządu i obu izb parlamentu sukcesywnie spada, w paru przypadkach osiągając sondażowe dno.

Dwie trzecie niezadowolone z prezydenta

Notowania prezydenta pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 pkt. procentowe. Dobrze pracę głowy państwa oceniło 23 proc. ankietowanych, a zdecydowanie dobrze - 2 procent. Zdania nie ma w tej sprawie 9 proc. badanych. To – jak podkreśla CBOS - najgorsze noty Lecha Kaczyńskiego od początku jego kadencji.

 
Sondaż CBOS 

Prawie identyczne są wyniki sondażu TNS OBOP. Według niego źle prezydenta ocenia również 68 procent badanych,a dobrze - 24 procent. W ciągu roku liczba zadowolonych z działań prezydenta zmniejszyła się o 13 punktów procentowych, a liczba jego krytyków wzrosła o 15 punktów procentowych.

Premier przestał być pupilkiem sondaży

Z badania OBOPu wynika, że także poparcie dla premiera sukcesywnie spada. 50 proc. ankietowanych uważa, że Donald Tusk źle wypełnia swoje obowiązki, a przeciwnego zdania jest 41 proc. respondentów. Co więcej, liczba osób oceniających pozytywnie premiera w ciągu miesiąca zmniejszyła się 3 punkty procentowe, a w ciągu roku - o ponad jedną piątą (22 punkty procentowe).

 
Sondaż TNS OBOP 

Rządowi również spada zaufanie

Według TNS OBOP funkcjonowanie rządu krytykuje 64 proc. badanych, a chwali - 28 proc. W przeciągu roku odnotowano spadek pozytywnych opinii o rządzie o jedną piątą i jednocześnie wzrost ocen krytycznych aż o 22 punkty procentowe.

Sejm i Senat też kiepsko

Polacy gorszą opinię mają już tylko o posłach. Ich pracę krytycznie ocenia 72 proc. badanych, a jedynie 16 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) postrzega ją pozytywnie.

Fatalne są też notowania Senatu. Tylko 22 proc. badanych ocenia go pozytywnie, z kolei 55 proc. ankietowanych – negatywnie. Również oceny działalności Sejmu i Senatu są najgorsze od początku kadencji.

 
Sondaż CBOS 

CBOS przeprowadził badania w dniach 2-4 kwietnia na 1094-osobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 2 - 5 kwietnia na reprezentatywnej, losowej, liczącej 1004 osoby ogólnopolskiej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości