Polska

Nieoficjalnie: wieczorem spotkanie prezydenta z premierem w sprawie nauczycieli

Polska

Prezydent ma się spotkać w środę z premierem w sprawie nauczycieli
Prezydent ma się spotkać w środę z premierem w sprawie nauczycielitvn24
wideo 2/35

W środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie oczekiwań nauczycieli co do wzrostu ich wynagrodzeń - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w Kancelarii Prezydenta RP.

O planowane spotkanie prezydenta z premierem pytany był w środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. - Takie spotkanie w niedługim czasie z całą pewnością się odbędzie - poinformował.

Prezydent: będę o tym rozmawiał z panem premierem

We wtorek prezydent, podczas spotkania z mieszkańcami Wolsztyna (woj. wielkopolskie), powiedział, że podejmie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie oczekiwań nauczycieli dotyczących wzrostu ich wynagrodzeń. - Zapewniam państwa, że będę o tym rozmawiał z panem premierem. To jest sytuacja ważna i poważna, i wierzę w to, że znajdziemy rozwiązanie - oświadczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, "sytuacja nauczycieli nie jest łatwa, a oczekiwania, z którymi nauczyciele występują dzisiaj, są oczekiwaniami uzasadnionymi".

Prezydent Andrzej Duda o podwyżkach dla nauczycieli
Prezydent Andrzej Duda o podwyżkach dla nauczycieli tvn24

- Nauczyciele powinni w Polsce dobrze zarabiać. Powinni zarabiać godne pieniądze. Wypełniają bardzo ważną misję. Wszyscy pamiętamy tę maksymę, którą w Polsce powtarzamy od stuleci, że "takie będziemy mieli Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Taka jest prawda, dlatego nauczycielom za ich pracę, a właściwie służbę, należy się godne wynagrodzenie - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował też do wszystkich środowisk o kompromis w negocjacjach, ponieważ - jak zaznaczył - nie wszystkie żądania można od razu zrealizować.

Możliwy strajk nauczycieli

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

We wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że jeśli nic się nie wydarzy, to ma nadzieję, że do strajku przystąpi 85 do 90 proc. szkół. Dodał, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 proc. nauczycieli.

Autor: mjz/adso / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości