Karczewski: prezydent 23 lipca zgłosi wniosek o referendum

Polska

Karczewski o prezydenckim referendum
wideo 2/10

Pan prezydent 23 lipca zgłosi do Senatu propozycję przeprowadzania referendum. Senat na najbliższym posiedzeniu po tym terminie do tej propozycji się odniesie i podejmie decyzje - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w środę z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Po spotkaniu Karczewski powiedział dziennikarzom, że gotowość Senatu i zamiar Prezydenta w sprawie referendum zostały "podtrzymane".

"Będzie bardzo ciekawa i interesująca dyskusja"

- Pan prezydent 23 lipca zgłosi do Senatu propozycję przeprowadzania referendum w terminie 10-11 listopada - wyjaśnił dziennikarzom po spotkaniu Karczewski. - No i Senat na najbliższym posiedzeniu po tym terminie, czyli 25, 26, 27 (lipca) do tej propozycji pana prezydenta się odniesie i podejmie decyzje - dodał.

W lipcu przewidziano dwa posiedzenia Senatu, pierwsze ma odbyć się w dniach 10-11 lipca. Kolejne zaplanowano w dniach 25-27 lipca.

Zapytany, jak zagłosuje, odpowiedział, że "jeszcze nie wie". - Na pewno będziemy jeszcze dyskutować, debatować, rozmawiać - tłumaczył.

- Nie mamy jeszcze ostatecznego kształtu wniosku. Jak będzie ten wniosek, to będziemy na pewno prowadzić ciekawą i interesującą debatę w Senacie - mówił.

- Przypominam sobie poprzednie wnioski prezydentów o przeprowadzenie referendów i wszystkie były bardzo długo debatowane. Przewiduję, że również w tym zakresie będzie bardzo ciekawa i interesująca dyskusja. Myślę, ze dyskusja będzie też dotyczyła samej idei zmiany konstytucji. Ja z tą ideą się zgadzam - dodał.

Mucha: najwyżej dziesięć pytań

Po spotkaniu z marszałkiem Karczewskim wypowiedział się również wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Pytany, czy ustalono jakieś konkrety, jeśli chodzi o pytania referendalne, prezydencki minister powiedział, że będzie ich najwyżej 10. Nie chciał mówić o treści pytań, zaznaczając, że na razie trwają prace nad przygotowaniem prezydenckiego wniosku.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie referendum ze Stanisławem Karczewskim. Marszałek Senatu mówił wtedy, że jego rozmowa z prezydentem dotyczyła treści pytań referendalnych. Zapowiedział jednak, że ten temat zostanie omówiony bardziej szczegółowo podczas spotkania z Pawłem Muchą.

Prezydenckie referendum

Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum.

Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowanie wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie 500 plus). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji "gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".

wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. (http://www.tvn24.pl)

Autor: KR//kg / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: