Polska

"Prezydent Duda siedzi. Dlatego przejdzie do historii"

Polska


"To zdjęcie przejdzie historii" - tak jeden z dziennikarzy skomentował piątkowe owacje na stojąco dla prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury do braw nie dołączył się Andrzej Duda i jego współpracownicy. "Prezydent siedzi. Dlatego przejdzie do historii" - uważa rzeczniczka klubu PiS, Beata Mazurek.

Do wymiany zdań na Twitterze pomiędzy Mazurek a dziennikarzem "Rzeczpospolitej" doszło w sobotę po południu.

Jacek Nizinkiewicz zamieścił wówczas zdjęcie z uroczystego rozpoczęcia XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie.

Na fotografii widać, jak podczas powitania prof. Andrzeja Rzeplińskiego oklaskują go na stojąco wszyscy obecni, poza prezydentem Andrzejem Dudą i jego współpracownikami.

"To zdjęcie przejdzie do historii" - podsumował dziennikarz.

Chwilę później odpowiedziała mu Beata Mazurek. "Prezydent Duda siedzi. Dlatego przejdzie do historii" - skomentowała zdjęcie rzeczniczka klubu PiS.

@JNizinkiewicz Prezydent Duda siedzi.Dlatego przejdzie do historii.— Beata Mazurek (@beatamk) 26 listopada 2016

Rzepliński: owacje na stojąco odbieram jako wsparcie i zobowiązanie
Rzepliński: owacje na stojąco odbieram jako wsparcie i zobowiązanietvn24

Uchwała ws. ładu konstytucyjnego

Podczas XII Krajowego Zjazdu Adwokatury delegaci wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, którym został mec. Jacek Trela. W tajnym głosowaniu uzyskał on 219 głosów.

W trakcie zjazdu adwokaci podjęli także kilka uchwał, w tym jedną dotyczącą ładu konstytucyjnego w Polsce.

Podkreślono w niej, że "permanentny proces zmian ustawowej regulacji zasad działania Trybunału Konstytucyjnego pozostaje w sprzeczności z ustrojowymi fundamentami Rzeczpospolitej, godzi w zasady tworzenia prawa, jego stabilność, a w konsekwencji skutkuje dysfunkcjonalnością filarów demokratycznego państwa prawnego".

"Granice demokracji konstytucyjnej wyznacza prawo będące autonomiczną i równorzędną wartością. Wszelkie naruszenia tych granic, niezależnie od tego, na jakiej opierają się legitymacji, traktować należy jako zamach na podstawowe konstytucyjne wartości" - dodano.

Prezydent: proszę o obiektywizm

Dzień wcześniej, w piątek, uczestnicy zjazdu wysłuchali przemówienia Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił się z prośbą do środowiska adwokackiego, aby w sytuacji, kiedy wypowiada się ono w sprawach politycznych, zachowywać obiektywizm w sferze faktów.

Duda prosił także władze adwokatury, aby ich stanowisko - jako całości - było jak najbardziej wyważonym i zobiektywizowanym. - Bo tylko wtedy będzie można powiedzieć, że adwokatura ocenia sytuację i zajmuje swoje stanowisko. Czyni wszystko, żeby nie stanąć po żadnej stronie sceny politycznej w sposób zdecydowany - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w środowisku adwokackim są osoby z różnymi poglądami, co czasem powoduje spory polityczne. - Oczywiście zawsze mamy prawo do tego sporu, bo spór jest pewną naturą demokracji - stwierdził prezydent.

Kilkadziesiąt minut wcześniej na sali delegaci powitali owacjami na stojąco prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

Owacje na stojąco dla prezesa Rzeplińskiego
Owacje na stojąco dla prezesa Rzeplińskiegotvn24

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości