Polska

Prezydent dziękuje ministrom i gratuluje Morawieckiemu "odwagi"

Polska

[object Object]
Andrzej Duda powołał we wtorek nowych ministrów tvn24
wideo 2/27

Jestem otwarty na współpracę - zwrócił się we wtorek do członków nowej Rady Ministrów prezydent Andrzej Duda. - Będę czynił wszystko, żeby jak najlepiej współpracować z rządem - podkreślił.

We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów do rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Relacja na żywo z uroczystości w Pałacu Prezydenckim

Prezydent podkreślił, że jest otwarty na współpracę z Radą Ministrów.

- Chcę z całą mocą powiedzieć jedno: jestem otwarty na współpracę. Proszę państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta. Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów, jeżeli będzie trzeba coś przeprowadzić, jeżeli będzie tam potrzebne specjalne działanie ze strony prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć. Będę czynił wszystko, żeby jak najlepiej współpracować. Mnie ogromnie na tym zależy, żeby to, co robimy dla Rzeczypospolitej, było robione jak najlepiej - podkreślił prezydent.

- Jestem zawsze otwarty, proszę o wszelkie konsultacje i chciałbym, żebyście państwo widzieli we mnie tego, który współdziała i wspiera waszą pracę - zwrócił się do ministrów.

- Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu, jeszcze efektywniejszego działania poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc, że wszystkie te zobowiązania, które zostały podjęte zostaną dopełnione, w miarę możliwości, przynajmniej te najważniejsze do końca tej kadencji, czyli do końca 2019 roku - powiedział prezydent.

Prezydent do Morawieckiego: gratuluję odwagi

- Gratuluję objęcia urzędów, ale gratuluję także tych ponad dwóch lat dobrej pracy, dobrej pracy dla Rzeczypospolitej, po to, aby ta zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 roku i wcześniej, była rzeczywiście zmianą dobra, zmianą, którą jako taką właśnie będą postrzegali nasi rodacy - mówił prezydent. Zwracając się do ministrów prezydent stwierdził, że są "ludźmi bardzo skromnymi".

- Wielokrotnie słyszałem, jak mówiliście: "to jest służba, tu nie ma żadnych z naszej strony oczekiwań, nie ma żadnych żądań, my wykonujemy służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc te stanowiska" - mówił.

- Ale ja uważam, że jest obowiązkiem prezydenta ludziom, którzy służą ojczyźnie z całego serca podziękować. I wszystkim państwu: zarówno w tym, którzy dzisiaj obejmują urzędy, jak i tym, którzy dzisiaj z urzędów odchodzą (...), jak i tym, którzy cały czas te urzędy pełnią i będą pełnili - bardzo, bardzo, z całego serca dziękuję - oświadczył Duda.

Prezydent gratulował premierowi "odwagi i umiejętności dokonywania zmian".

- Nie tylko tych zmian o charakterze personalnym, ale także zmian o charakterze strukturalnym i organizacyjnym - podkreślił w swoim przemówieniu prezydent. Jak dodał, działania, które podjął Morawiecki, "mają prowadzić do tego, aby ministerstwa, poszczególne działy funkcjonowały jeszcze efektywniej niż do tej pory, aby jeszcze sprawniej mogły realizować te zadania, które państwo podjęliście, które podjęliśmy dla Rzeczypospolitej, dla naszego społeczeństwa". Duda zaznaczył jednocześnie, że "wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić, przede wszystkim za czasów, kiedy premierem była Beata Szydło".

- Większość z państwa była w tym rządzie i to państwo jesteście właśnie autorami tej dobrej zmiany. Ogromnie za to dziękuję - powiedział prezydent.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego

Wcześniej prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, minister cyfryzacji Annę Streżyńską. We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli poza prezydentem Dudą i premierem Morawieckim m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz KPRM. Na początku grudnia prezydent Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później odbyło się powołanie przez prezydenta rządu Morawieckiego. Nowy premier został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, z kolei była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości