Bronisław Komorowski: to nie politycy, ale sądy decydują o ważności wyborów

Polska

Aktualizacja:
Bronisław Komorowski był gościem "Faktów po Faktach" tvn24
wideo 2/11

Gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 był Bronisław Komorowski. Z prezydentem o tegorocznych wyborach samorządowych i zagrożeniach dla polskiej demokracji rozmawiał w Belwederze Kamil Durczok.

19:53

- Bardzo trudno jest reformować ten obszar i pozostać konsekwentnym w jego reformowaniu - mówi gość "Faktów po Faktach" pytany o sytuację w polskim górnictwie. - Konkurencji ze światem nie unikniemy, musimy się z nią umiejętnie zmierzyć - zaznacza. - Niekoniecznie musi być odczuwalna krzywda ludzka przy dostosowywaniu kopalni do światowej konkurencji - uważa prezydent.

"Bardzo trudno reformować obszar górnictwa" tvn24
19:51

- Nie tęsknię do ostrego konfliktu między szefem PiS, a szefem PO - podkreśla Komorowski. - Marzę, by można było współpracować bez kamuflowania różnic - dodaje.

"Nie tęsknię do ostrego konfliktu między szefami PiS i PO"tvn24
19:50

- To jest gigantyczny awans Polski i całego regionu - mówi o sukcesie Donalda Tuska.

"Sukces Tuska, to element naszego wielkiego narodowego awansu politycznego"tvn24
19:49

- Objęcie tej niesłychanie ważnej funkcji przez Polaka, to element naszego wielkiego narodowego awansu politycznego - mówi Komorowski o Donaldzie Tusku, który 1 grudnia został szefem Rady Europejskiej. - Musimy bardzo uważać, by nie tworzyć wrażenia, że to jest nasz polski przewodniczący RE, bo cały świat o tym wie - dodaje. Podkreśla, że rolą Tuska jest teraz reprezentowanie całej zróżnicowanej Europy.

19:46
Komorowski: decyzję o kandydowaniu ogłoszę w styczniu lub w lutymtvn24
19:45

Decyzję o swoim kandydowaniu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich podejmę na przełomie stycznia i lutego - gdy będzie znana data wyborów - zapowiada.

19:44

- Dzisiaj PSL zrobiło świetny wynik, między innymi dlatego, że pokazało nową jakość, jaką jest zgodna współpraca koalicyjna, oraz, że przez cztery lata nie było konfliktu wewnątrz koalicji, ani konfliktu rząd- prezydent - dodaje.

19:43

Prezydent przyznaje, że nie zaskoczył go wynik PSL w wyborach samorządowych, bo widział bardzo dużą pracę ludowców w terenie.

19:42
"Celem jest przywrócenie społecznego zaufania do systemu wyborczego w Polsce" tvn24
19:42

- Prawdziwą wyborcza porażką jest ilość nieważnych głosów i mówienie o fałszerstwach - mówi Bronisław Komorowski.

19:40
"Każdy może wyjść i powiedzieć: wygrałem"tvn24
19:39

Prezydent, pytany o ocenę wyników wyborów samorządowych mówi: - Urokiem wyborów jest to, że każdy może powiedzieć "wygrałem" (...) PO ma prawo się chwalić sukcesem w miastach, inni mają prawo się chwalić, że zdobyli najwięcej głosów w sejmikach.

19:38

Prezydent: nie politycy, a sądy decydują o ważności wyborów.

19:37
"Łatwo rzucać oskarżenia, trzeba mieć dowody"tvn24
19:36

Komorowski odpowiada na zarzuty Jarosława Kaczyńskiego o fałszowaniu wyborów. - Łatwość rzucania tak potwornych oskarżeń jest czymś, co musi niepokoić. Łatwo się rzuca tego rodzaju oskarżenia, nie wiadomo pod czyim adresem - mówi. - Takie oskarżenia trzeba udowodnić - dodaje.

19:36

Jest wiele wątpliwości w kwestiach liczenia głosów, są pomówienia o fałszerstwa, dlatego - jak przekonuje prezydent - zmiany są potrzebne.

19:35
Prezydent: trwają prace nad projektem nowelizacji kodeksu wyborczegotvn24
19:35

Bronisław Komorowski informuje, że trwają już prace w Kancelarii Prezydenta nad projektem nowelizacji w kodeksie wyborczym.

19:34

Dodaje, że należy rozstrzygnąć wątpliwości związane z wyborami na drodze sądowej, a nie na ulicy.

19:33
"Nie należy iść w kierunku upartyjnienia PKW. To jest droga niesłychanie niebezpieczna" tvn24
19:33

Prezydent podkreśla, że należ przywrócić zaufanie do systemu wyborczego w naszym kraju.

19:32

Zaznacza też, że partie polityczne kilka lat temu przyjęły obecnie obowiązujący kodeks wyborczy.

19:32

- Nowa PKW musi zastanowić się, gdzie można szukać pozytywnych rozwiązań uzdrawiających sytuację - mówi prezydent.

19:31

Prezydent zaznacza, że nie należy iść w kierunku upartyjnienia PKW, jak chce PiS.

19:30
"Członkowie PKW zachowali się niesłychanie honorowo, podając się do dymisji" tvn24
19:30

Jego zdaniem sędziowie podając się do dymisji, zachowali się honorowo.

19:28

Prezydent przyznaje, że niektóre instytucje nie poradziły sobie z sytuacją związaną z wyborami samorządowymi. Podkreśla, że tą instytucją jest PKW.

19:28

Komorowski dodaje, że członkowie PKW, którzy podali się do dymisji, to wybitni sędziowie.

19:25

- To często nadużywana teza, że państwo polskie jest w kryzysie. To przejaw naszej niedojrzałości demokratycznej - mówi prezydent.

W czwartek na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Bronisław Komorowski powołał nowych członków PKW. W ten sposób uzupełniony został skład komisji po dymisjach związanych z opóźnieniami w sumowaniu głosów oddanych w pierwszej turze wyborów samorządowych.

Od czasu jej zakończenia prezydent stanowczo podkreślał, że mimo problemów z sumowaniem głosów, nie ma podstaw, by kwestionować ważność wyborów. Przekonywał jednocześnie, że ten, kto ma wątpliwości dotyczące sposobu przeprowadzenia wyborów, powinien dochodzić swych racji w sądzie, a nie na ulicy.

Autor: db / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: