Prezydent Austrii: dyskredytacja, dyskryminacja i antysemityzm znalazły swój finał w Auschwitz

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Prezydent Austrii wziął udział w otwarciu konsulatu w KrakowieTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent Austrii wziął udział w otwarciu konsulatu w Krakowie

Kładę duży nacisk na to, by mówić, że Auschwitz nie spadło jak grom z jasnego nieba - powiedział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen podczas uroczystości otwarcia siedziby austriackiego konsulatu generalnego w Krakowie. Na uroczystościach obecny był także prezydent Andrzej Duda. 

Podczas wtorkowej uroczystości ponownego otwarcia siedziby Konsulatu Generalnego Republiki Austrii w Krakowie głowy obu państw w swoich przemówieniach zwracały uwagę głównie na relacje na różnych polach oraz na wspólną historię.

Prezydent Alexander Van der Bellen odniósł się także do poniedziałkowych obchodów wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Prezydenta Van der Bellena zacytował w poniedziałek w czasie uroczystości były więzień obozu Marian Turski. - Pamięta pan panie prezydencie, kiedy gościł pan mnie i kierownictwo międzynarodowego komitetu oświęcimskiego, kiedy mówiliśmy o tamtych czasach. W pewnym momencie pan użył takiego sformułowania "Auschwitz nie spadło z nieba" (…) Może się to nawet wydawać banalne stwierdzenie, ale jest w tym niesłychanie głęboki, bardzo ważny do zrozumienia skrót myślowy - oświadczył Turski.

WYSTĄPIENIE MARIANA TURSKIEGO NA UROCZYSTOŚCIACH ROCZNICY WYZWOLENIA OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU. CZYTAJ WIĘCEJ >>

"Kładę duży nacisk na to, by mówić, że Auschwitz nie spadło jak grom z jasnego nieba"

- Cieszę się, że konsulat generalny powraca na poziom konsulatu zawodowego (generalnego - red.) - oświadczył Van der Bellen. Jak mówił, otwarte na nowo przedstawicielstwo ma stać się punktem kontaktowym, kotwicą stosunków między Polską a Austrią, między Krakowem a Wiedniem. - Przede wszystkim ma to być miejsce, które uosabia nowoczesną Austrię - podkreślił.

- Ważnym elementem pracy konsulatu generalnego - ocenił prezydent Austrii - od zawsze była także praca poświęcona miejscom pamięci, przede wszystkim obozowi koncentracyjnemu Auschwitz-Birkenau. - Kładę duży nacisk na to, by mówić, że Auschwitz nie spadło jak grom z jasnego nieba, tylko towarzyszy temu długa historia dyskredytacji, dyskryminacji i antysemityzmu. Wszystko to, co znalazło swój nieszczęśliwy finał w Auschwitz - mówił prezydent Austrii, dodając, że praca poświęcona pamięci będzie kontynuowana.

W kontekście poniedziałkowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, Van der Bellen zwracał uwagę na to, do czego może prowadzić nacjonalizm. Wykluczenie czy nienawiść staje przed oczami w takich miejscach jak Auschwitz.

Marian Turski: Podzielę się z Wami jednym osobistym wspomnieniem

"Pól współpracy pomiędzy Polską i Austrią jest bardzo wiele"

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że austriacka placówka była po upadku żelaznej kurtyny przyjazną ręką wyciągniętą w kierunku Polski i budowała pozytywny wizerunek Austrii. - Ciszę się, że wraca w to miejsce, w sposób tak niezwykle godny - powiedział.

Prezydent podkreślił też, że w Krakowie łączność z Austrią ma duże, "historyczne" znaczenie. Wyraził nadzieję, że konsulat będzie nie tylko prowadził działalność państwową, dyplomatyczną i urzędową, ale też kreował różne dziedziny życia, w tym kulturalne i sportowe.

- Pól współpracy pomiędzy Polską i Austrią jest bardzo wiele. Wiedeń jest istotnym miejscem na politycznej mapie Europy i świata - mówił prezydent. Wspomniał, że w Wiedniu znajduje się centrum OBWE, którego przewodnictwo Polska obejmie po raz drugi w 2022 roku. Jest tam też - jak zaznaczył - agenda ONZ, w której Polska aktywnie działa i współpracuje z Austrią.

- Mam nadzieję, że nowy format, jaki stworzyliśmy pięć lat temu, format współpracy europejskiej w ramach tzw. Trójmorza, do którego należy Austria, będzie miał również tutaj (w konsulacie w Krakowie - red.) swoje miejsce - powiedział Duda.

Ocenił, że otwarcie nowej siedziby konsulatu austriackiego w Krakowie świadczy o rozwijaniu się relacji polsko-austriackich. - To, że konsulat wraca w to miejsce, to że ta współpraca na niwie dyplomatycznej się rozwija, pokazuje zacieśniającą się współpracę pomiędzy państwami - podkreślił.

Konsulat Austrii w Krakowie

Konsulat Generalny Austrii został ponownie otwarty w Willi Marii Lewalskiej przy ul. Krupniczej 42, gdzie działał do 2013 roku. Później przez sześć lat w Krakowie pracował konsul honorowy Andrzej Tombiński - wówczas siedziba przedstawicielstwa mieściła się przy ul. Armii Krajowej.

W 2019 r. konsulem generalnym Austrii w Krakowie został Philipp Charwath, który urzędował będzie w pierwotnej siedzibie austriackiego przedstawicielstwa - w budynku przy Krupniczej 42 i stąd ponowna uroczystość otwarcia siedziby. Konsulat generalny, w przeciwieństwie do honorowego, jest finansowany ze środków państwa. Konsulat honorowy - ze środków prywatnych.

Źródło: PAP

ft/adso