Polska

Noworoczne orędzie prezydenta

Polska

[object Object]
Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczneprezydent.pl
wideo 2/2

W 2019 roku znów przypomnimy sobie i światu jak wielki jest polski duch wolności - powiedział w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda. Wyraził też przekonanie, że pod biało-czerwoną flagą jest i "zawsze będzie miejsce dla każdego z nas". Zaapelował też, by nie szczędzić współobywatelom życzliwego uśmiechu, pomocnej dłoni i przejawów "zwykłej ludzkiej serdeczności".

W wyemitowanym w poniedziałek wieczorem telewizyjnym orędziu Andrzej Duda nawiązał do obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która była - jak podkreślił - wielkim świętem "polskiej wolności i narodowej dumy". Podziękował Polakom za włączenie się w obchody stulecia i za "wspaniałą atmosferę tych dni, gdy podobnie jak w roku 1918, gromadziliśmy się pod biało-czerwoną flagą".

- Pod nią jest i, wierzę w to, zawsze będzie miejsce dla każdego z nas - podkreślił prezydent.

"Polski duch wolności"

Jak zauważył, także w roku 2019 "przypomnimy sobie i światu jak wielki jest polski duch wolności". - Okazją do tego jest stulecie powstania wielkopolskiego i pierwszego z trzech powstań śląskich, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20-lecie członkostwa Polski w NATO. Upamiętnimy także 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej oraz 15-lecie przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej - mówił Duda.

- W 40 lat od pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny oraz w 30-lecie przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku - w szczególności pierwszych wolnych wyborów do Senatu - raz jeszcze spojrzymy na nasze dzieje jako na historię nieustępliwych, solidarnych starań o wolność, niepodległość i pokój - dodał prezydent.

"Czas na merytoryczną dyskusję o przyszłości Polski"

Andrzej Duda przypomniał, że nowym roku będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu. - W ten sposób każdy z nas współtworzy niepodległe, bezpieczne i stabilne państwo - powiedział.

Prezydent ocenił w orędziu noworocznym, że decyzje obywateli "wymagają także odpowiedzialności ze strony polityków wszystkich opcji". - Kampania wyborcza to dobry czas na merytoryczną dyskusję o przyszłości Polski - przekonywał.

Andrzej Duda złożył też Polakom życzenia noworoczne i apelował, by nie szczędzić współobywatelom życzliwego uśmiechu, pomocnej dłoni i przejawów "zwykłej ludzkiej serdeczności".

Autor: momo / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Pozostałe wiadomości