"Słowa zamieniają się w czyny". Duda chwalił Trumpa na spotkaniu z Polonią

Polska

Prezydent Andrzej Duda przebywa w USA tvn24
wideo 2/35

Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii dają świadectwo tego, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w San Jose, w Stanach Zjednoczonych. Jak dodawał, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". Chwalił też współpracę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Prezydent wraz z pierwszą damą około południa miejscowego czasu wzięli udział w mszy w polskim kościele świętego Brata Alberta w San Jose. Po nabożeństwie para prezydencka spotkała się z mieszkającymi w Kalifornii Polakami.

Andrzej Duda podkreślił, że spotkanie z Polakami w San Jose ma dla niego i dla jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy symboliczny wymiar. - Trochę ponad rok temu, w sierpniu, byliśmy w Wellington w Nowej Zelandii i tam spotkaliśmy się z naszymi rodakami, także z tymi, którzy w Nowej Zelandii są najdłużej i są nazywani dziećmi z Pahiatua - mówił Andrzej Duda.

- A ten moment jest symboliczny, bo dokładnie z drugiej strony Pacyfiku jesteśmy wśród naszych rodaków, którzy tutaj mieszkają. To spotkanie z państwem jest dla nas naprawdę wielką radością i satysfakcją. W pewnym sensie jest to symboliczne dopełnienie naszej misji odwiedzania naszych rodaków we wszystkich zakątkach świata - kontynuował prezydent.

"Niestrudzenie dają świadectwo wspanialej postawy patriotycznej"

Andrzej Duda wyraził satysfakcję z tego, że może w Kalifornii, gdzie mieszka ponad 100 tysięcy Polaków, spotkać się z rodakami i podziękować im "za podtrzymywanie polskości, wychowanie młodzieży, za wspaniałą postawę jako Polaków, jako ludzi i jako tych, którzy mieszkają tu - w chyba najbogatszym a zarazem niezwykle ambitnym stanie USA - reprezentują Polskę i polskość, dając wspaniałe świadectwo tego, skąd jesteśmy, kim jesteśmy i jacy jesteśmy".

Prezydent podziękował też polskim kombatantom mieszkającym w Kalifornii za to, że "niestrudzenie dają świadectwo wspanialej postawy patriotycznej, niezwykłej miłości ojczyzny".

- Dziękuję harcerzom za wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym i w służbie drugiemu człowiekowi. Dziękuję wszystkim nauczycielom, tym wszystkim, którzy prowadzą szkoły, uczą języka polskiego, polskiej historii, uczą o Polsce po to, by przetrwał język i nasza tradycja - podkreślił prezydent.

- My mamy powód do dumy. Pochodzimy z pięknego kraju, który istnieje od ponad tysiąca lat, który ma swoją wielką tradycję i który przez te ponad 1050 lat był częścią Zachodu - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się z Polonią w Kalifornii PAP/Radek Pietruszka

Prezydent podziękował Polonii również za to, że daje świadectwo uczciwości, rzetelności i ciężkiej pracy. - Dziękuję za to, że dzisiaj tutaj w Kalifornii pokazujecie też Polskę, pracując w wielkich światowych firmach, gdzie polskie nazwiska przewijają się wśród ludzi, którzy te firmy stworzyli - powiedział prezydent. Wymienił w tym kontekście między innymi prezes YouTube Susan Wojcicki i Luke'a Noska, jednego z twórców systemu PayPal.

Prezydent apelował również o jedność wśród Polonii, bo jak podkreślił - dzięki temu Polonia ma siłę oddziaływania na amerykańską politykę i biznes. - Dzięki temu my, jako Polacy i jako Polska, stajemy się tutaj wpływowi - zaznaczył.

"Nas stać na to, żeby kupować najlepsze"

- Cieszę się ogromnie, że nawiązaliśmy tak dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonym. Nie ukrywam, że bardzo dobrze mi się współpracuje z prezydentem Donaldem Trumpem - zapewnił Duda. Te słowa prezydenta spotkały się z oklaskami.

Jak mówił, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". - Samymi słowami można budować zamki na piasku, ale to są słowa, które zamieniają się w czyny; to się staje realną wartością dodaną dla naszego kraju - powiedział. Wskazał w tym kontekście na umowę o kupnie gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

- Nas stać na to, żeby kupować najlepsze. Dzięki temu, że Polska rozwija się coraz dynamiczniej, możemy sobie na coraz więcej pozwolić - zapewniał.

Odznaczenia i zachęty

Prezydent zachęcał też Polaków do powrotu do ojczyzny, wskazując, że Polska rozwija się dziś bardzo dynamicznie. - Jestem bardzo dumny z tego, że dziś uczestniczę - jako jeden z tych, którzy dzierżą dziś władzę w Polsce - w tym wielkim procesie budowania naszej ojczyzny jako państwa, które staje się coraz zamożniejsze - powiedział Duda.

Zaznaczył, że Polska ma dziś ponad 5 proc. PKB rocznego wzrostu, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie. Prezydent dodał, że polskie władze prowadzą też "bardzo skuteczną politykę prorodzinną", wskazał na program Rodzina 500 Plus.

Wcześniej prezydent odznaczył osoby zasłużone w działalności na rzecz społeczności polskiej w USA. W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej za działalność polonijną i kombatancką Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej odznaczona została Halina Butler.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w stanach Zjednoczonych Ameryki Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP odznaczony został Andrzej Prokopczuk. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: Patrycjusz Grobelny, Karol Gromek, Anna Pisańska i Czesława Szlachta.

Autor: pqv//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Raporty: