Przewodniczący polskiego episkopatu spotkał się z papieżem. W piątek do Watykanu pojedzie prezydent Duda

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

W poniedziałek przewodniczący polskiego episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki był na audiencji u papieża Franciszka. Rozmowa dotyczyła rosyjskiej agresji na Ukrainę, stanowiska episkopatu w tej sprawie i pomocy udzielanej uchodźcom przez polskie parafie. W piątek na audiencję do papieża ma polecieć prezydent Andrzej Duda.

Arcybiskup Gądecki był na audiencji u papieża Franciszka w poniedziałek rano. Spotkanie - przekazał episkopat - trwało 45 minut. Gądecki - podano w komunikacie - przedstawił papieżowi niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

Arcybiskup Stanisław Gądecki na audiencji u papieża Franciszkaepiskopat.pl

Abp Gądecki - jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski - zapoznał papieża Franciszka z oceną sytuacji, jaką dokonało ostatnie zebranie plenarne episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Podkreślali też, że wojna nie może być nigdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów, gdyż zawsze niesie ze sobą śmierć niewinnych ludzi i zniszczenie ich mienia. Wyrazili również solidarność z cierpiącym wskutek tej agresji narodem ukraińskim.

Gądecki "wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii"

Biuro prasowe KEP przekazało, że przewodniczący przedstawił także działania, jakie Kościół w Polsce podjął niezwłocznie po wybuchu wojny. Dotyczą one - jak wskazano - zarówno działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski, jak również wsparcia osób, które mimo działań wojennych pozostały w swoim kraju. Pomoc świadczona jest przez Caritas Polska i oddziały diecezjalne Caritasu, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, księży i seminarzystów.

W sposób szczególny przewodniczący wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii, które na poziomie lokalnym organizują żywność, noclegi, transport, pomoc medyczną i psychologiczną, wsparcie prawne, edukację dzieci i szereg innych działań pomocowych, w zależności od aktualnych potrzeb

"W sposób szczególny przewodniczący wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii, które na poziomie lokalnym organizują żywność, noclegi, transport, pomoc medyczną i psychologiczną, wsparcie prawne, edukację dzieci i szereg innych działań pomocowych, w zależności od aktualnych potrzeb" - podało biuro prasowe KEP.

Ojciec Święty podziękował za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Udzielił też apostolskiego błogosławieństwa.

W piątek u papieża będzie prezydent Andrzej Duda

Na piątek zaplanowana jest w Watykanie audiencja i rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Prezydent będzie chciał poruszyć temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: episkopat.pl

Pozostałe wiadomości