Polska

"Projekty Andrzeja Dudy są równie szokujące i karygodne jak Zbigniewa Ziobry"

Polska

[object Object]
Wojciech Sadurski w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/35

Przykre jest stwierdzenie, że pan prezydent kompletnie nie rozumie, na czym polega problem. Skutkiem tego jest złożenie projektu głęboko niekonstytucyjnego - komentował w "Faktach po Faktach" Wojciech Sadurski, filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w mijającym tygodniu swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ich przygotowanie zapowiedział latem, wetując dwie z trzech zmieniających funkcjonowanie sądownictwa ustaw przyjętych przez parlament.

"Projekty prezydenta równie niekonstytucyjne jak projekty PiS"

W niedzielę w wielu miastach Polski mają się odbyć demonstracje przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

- Protesty są tak samo uzasadnione jak w przypadku pierwszej fali protestów, związanej z pierwszymi projektami złożonymi przez PiS - ocenił w "Faktach po Faktach" Wojciech Sadurski, filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney.

Według niego "projekty złożone przez Andrzeja Dudę są równie niekonstytucyjne jak projekty złożone wcześniej przez PiS, konkretniej przez Zbigniewa Ziobrę". - Oczywiście, ktoś może wybrać sobie łamanie konstytucji przez Andrzeja Dudę, a nie Zbigniewa Ziobrę, to już jest kwestia gustu. O gustach się nie dyskutuje, ale niekonstytucyjność jest taka sama - stwierdził.

- W skład Krajowej Rady Sądownictwa poza reprezentantami prezydenta, Sejmu i Senatu wchodzą również przedstawiciele samych sędziów, i to jest zupełnie naturalne - tłumaczył. - Zarówno projekt Zbigniewa Ziobry, jak i projekt Andrzeja Dudy całkowicie odrzucił, moim zdaniem niezgodnie z konstytucją, zasadę, że reprezentację sędziów wybierają sami sędziowie, tylko oba te projekty przekazały kompetencje wyboru sędziów KRS parlamentowi - mówił.

Wojciech Sadurski o projektach prezydenta
Wojciech Sadurski o projektach prezydenta tvn24

"Pan prezydent nie rozumie, na czym polega problem"

- W swoim niedawnym wywiadzie Andrzej Duda powiedział, że chodzi mu o to, aby jedna partia nie miała monopolu na wybór przedstawicieli sędziów. To oznacza, że on po prostu nie rozumie, o co tu chodzi. Nie chodzi o to, czy będzie powoływała jedna partia czy kilka partii, tylko że w ogóle wybór nie należy do żadnych partii, tylko powinien być to wybór należący do samych sędziów - podkreślił profesor Sadurski.

- Przykre jest stwierdzenie, że pan prezydent kompletnie nie rozumie, na czym polega problem. Skutkiem tego jest złożenie projektu głęboko niekonstytucyjnego - ocenił.

Sadurski dodał, że "projekty Andrzeja Dudy są równie szokujące i karygodne z punktu widzenia konstytucyjnego jak projekty Zbigniewa Ziobry".

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości