Polska

Na obchody 4 czerwca do Gdańska zostaną zaproszeni "wszyscy"

Polska

Aleksandra Dulkiewicz o obchodach wyborów 4 czerwca
Aleksandra Dulkiewicz o obchodach wyborów 4 czerwca
wideo 2/7

To samorządy kontynuują dziś myśl Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mówiąc o działaniach komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że na obchody zostaną zaproszeni "wszyscy", także przedstawiciele partii rządzącej.

W poniedziałek w Warszawie miało miejsce kolejne posiedzeniu komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., której główne obchody odbędą się w Gdańsku.

Na konferencji po posiedzeniu komitetu Dulkiewicz poinformowała, że w spotkaniu wzięli uczestniczyli Janusz Steinhoff i Henryk Wujec, którzy po czerwcowych wyborach 1989 r. weszli do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, czyli klubu parlamentarnego zrzeszającego posłów i senatorów wybranych z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

- Dla nas szalenie istotne jest to, że kontynuatorami myśli OKP są właśnie dzisiaj samorządy - podkreśliła prezydent Gdańska.

- Ustaliliśmy także, że obchody 4 czerwca będą we wszystkich samorządach spięte jedną klamrą, znakiem graficznym - powiedziała. Znak ten - dodała Dulkiewicz - nawiązuje do loga Solidarności i plakatów wyborczych z 1989 roku, a zaprojektował je twórca legendarnego znaku Solidarności, Jerzy Janiszewski.

"Zaproszenia dla wszystkich"

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zaproszenia na główne uroczystości, które odbędą się w Gdańsku, zostaną wysłane "do wszystkich", także przedstawiciele obecnej partii rządzącej. - Przedstawiciele rządu bardzo dobrze wiedzą, że świętujemy w Gdańsku i takie zaproszenia na pewno będą - dodał.

Rafał Trzaskowski o obchodach rocznicy 4 czerwca
Rafał Trzaskowski o obchodach rocznicy 4 czerwcatvn24

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

Na konferencji Dulkiewicz przekazała, że na spotkaniu w stolicy prezydenci miast rozmawiali również o przypadającej w tym roku 15. rocznicy wejścia Polski do UE. Zapowiedziała też, że samorządowy będą koordynowali swoje działania i kampanię promocyjną z tej okazji.

W poniedziałek prezydenci miast, którzy zebrali się w Warszawie, wybrali też nowy zarząd Unii Metropolii Polskich z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim na czele.

Prezydenci zrzeszeni w Unii przyjęli również apel o wysoką frekwencję w nachodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Zachęcamy organizacje pozarządowe do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz wysokiej frekwencji w dniu 26 maja 2019 roku" - napisano w apelu podpisanym przez 12 prezydentów największych polskich miast. Prezydenci podkreślili, że ich apel jest wolny od jakiejkolwiek afiliacji politycznej.

Steinhoff: zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii

Na konferencji prasowej głos zabrał także były wicepremier w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff. Powiedział, że większość z osób, które zakładały Obywatelski Klub Parlamentarny i dożyły dzisiejszych czasów, jest bardzo dumnych z ostatnich 30 lat historii Polski i jej miejsca w Europie i na świecie.

- Zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii, fałszowaniu tych wszystkich wydarzeń, które miały bardzo istotne znacznie dla najnowszej historii Polski, jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom samorządów, iż w sposób godny i adekwatny do rangi tego wydarzenia będziemy mogli wspólnie po 30 latach obchodzić dzień 4 czerwca 1989 roku - stwierdził były wicepremier.

"Święto Wolności i Solidarności"

Aleksandra Dulkiewicz poinformowała także, że od 1 do 11 czerwca w Gdańsku będzie trwało "Święto Wolności i Solidarności". Program święta - jak przekazała - wypełnią różne wydarzenia dla rodzin, naukowców, historyków, dla uczestników wydarzeń sprzed 30 lat oraz dla organizacji pozarządowych.

Mówiła, że 4 czerwca, o godzinie 12 na gdańskim Placu Solidarności odśpiewany zostanie hymn Polski, a także podpisana "Deklaracja Wolności i Solidarności". - O godzinie 17, w sercu Gdańska, na Drodze Królewskiej (odbędzie się - red.) wiec, na którym głos zabierze Lech Wałęsa i Donald Tusk, a o godzinie 20 odbędzie się koncert, na którym wystąpią głównie polskie zespoły pokazujące naszą drogę historyczną przez te ostatnich 30 lat - poinformowała prezydent Gdańska.

Dodała, że 3 i 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie trwało forum obywatelskie. - Do różnych paneli zapraszamy burmistrzów innych miast, wydaje się niemal na 100 procent pewne, że przyjedzie chociażby burmistrz Londynu - powiedziała Dulkiewicz.

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości