Prezes zarządu Srebrnej: ujawniona faktura nie została doręczona spółce

Polska

"Gazeta Wyborcza" opublikowała fakturę, która miałą być wystawiona Srebrnej przez Birgfellneratvn24
wideo 2/35

Opublikowana przez "Gazetę Wyborczą" faktura nie została doręczona spółce Srebrna i nie była księgowana - przekazała w oświadczeniu przesłanym reporterce "Faktów" TVN prezes zarządu Srebrnej, Małgorzata Kujda. Jak opisał dziennik, fakturę miała wystawić kierowana przez austriackiego biznesmena spółka Nuneaton w związku z planowaną budową wieżowca. "Spółka kwestionuje jakiejkolwiek roszczenia ze strony pana Birgfellnera" - podkreśliła Kujda.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą miała wystawić spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Jak podała "GW", w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował spółką Nuneaton, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. Dziennik podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner.

Faktura wystawiona przez austriackiego biznesmena spółce SrebrnaGazeta Wyborcza

"Nie została doręczona"

Do sprawy odniosła się prezes zarządu spółki Srebrna, Małgorzata Kujda. "Po zapoznaniu się z opublikowaną w mediach fakturą nr FA/4/2018 z dnia 14 czerwca 2018 r. uprzejmie informuję, że nie została ona doręczona Spółce i nie była przedmiotem księgowania - oświadczyła w komunikacie przesłanym reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej.

"Jej treść wskazuje na próbę sfiskalizowania kosztów, które dotąd nie były przedmiotem sprawozdania (art. 740 k.c.) ze strony osoby podającej się za zleceniobiorcę" - dodała.

"Spółka kwestionuje jakiejkolwiek roszczenia ze strony Pana Birgfellnera, który w dniu 26.07.2018 r. złożył rezygnację z zarządu Nuneaton Sp. z o.o. Do dalszego wyjaśnienia pozostawiamy kwestię odprowadzenia podatku od towarów i usług do właściwego urzędu skarbowego w Warszawie" - przekazała.

Stanowisko firmy Comarch

Polska Agencja Prasowa podała, że ze skanu dokumentu zamieszczonego w czwartek w "Gazecie Wyborczej" wynika, że spółka Nuneaton wystawiła fakturę spółce Srebrna, korzystając z oprogramowania Comarch ERP Optima.

Na pytanie PAP, czy Nuneaton posiada obecnie lub kiedykolwiek posiadał licencję na korzystanie z oprogramowania Comarch ERP Optima, dyrektor ds. komunikacji Comarch Marek Wiśniewski, odpowiedział, że spółka ta "nie jest klientem Comarch i nie zakupiła systemu Comarch ERP Optima ani bezpośrednio, ani pośrednio".

"Comarch prowadzi pełną ewidencję posiadaczy tego oprogramowania" - dodał Wiśniewski.

Taśmy Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w ubiegłym tygodniu stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób. Rozmowa dotyczyła między innymi planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 milionów euro, czyli około 1,3 miliarda złotych. W końcu inwestycja została zawieszona. Birgfellner twierdzi, że nie dostał zapłaty za wykonywaną przez ponad rok pracę. W tej sprawie złożył zawiadomienie do prokuratury. Według "GW", to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty należnych Austriakowi pieniędzy. Gazeta dodała, że oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.

CZYTAJ WIĘCEJ O NAGRANIACH OPUBLIKOWANYCH PRZEZ "GAZETĘ WYBORCZĄ">

Autor: js/adso / Źródło: Fakty TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: